Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Prace nad budową prototypowego komputera kwantowego dla wojska - na zaawansowanym etapie - Gospodarka i Biznes News

Prace nad budową prototypowego komputera kwantowego dla wojska – na zaawansowanym etapie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na zaawansowanym etapie są prace nad budową polskiego prototypu komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych – przekazał PAP rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ppłk Przemysław Lipczyński.

Maszyna posłuży badaczom i żołnierzom WOC do rozwoju kompetencji w technologiach kwantowych, m.in. w kryptografii i kryptoanalizie.

Prace nad prototypem komputera kwantowego dla wojska prowadzi konsorcjum pod przewodnictwem Politechniki Warszawskiej, z udziałem m.in. Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Prace sfinansowane są poprzez grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze środków przeznaczonych na obronność i bezpieczeństwo.

Ppłk Lipczyński powiedział PAP, że obecnie prace nad prototypem komputera są już w zaawansowanej fazie rozwojowej, a urządzenie ma być gotowe do końca bieżącego roku.

„Trzeba pamiętać, że szanse wynikające z obliczeń kwantowych zostaną wykorzystane, jeżeli w przyszłości zostaną spełnione przynajmniej dwa warunki: że powstanie tzw. komputer kwantowy ogólnego przeznaczenia (tzn. hardware – PAP) oraz powstaną algorytmy kwantowe (software – PAP)” – tłumaczył.

Dlatego, jak zaznaczył, celem definiowanym na etapie uruchamiania projektu było przede wszystkim zbudowanie kompetencji w zakresie algorytmiki kwantowej. Rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podkreślił, że projekt „wspiera rozwój polskiej myśli technicznej, sektora badawczo-rozwojowego i zdolności Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”.

Oficer podkreślił, że powstający prototyp konstruowany jest w Polsce, przez polską naukę i przemysł. Oprogramowanie do sterowania komputera kwantowego również powstaje w naszym kraju.

„Zakładamy, że bezpośredni dostęp do komputera kwantowego pozwali nam wpłynąć na rozwój technologii obliczeń kwantowych w Polsce. Dzięki temu projektowi mamy dostęp do układów elektronicznych i zbieramy doświadczenia z eksploatacji takiego komputera. To my rozwijamy technologię, a nie stajemy się klientem innych podmiotów” – zaznaczył.

„Jeżeli w przyszłości komputery kwantowe rozwiną się tak, jak się spodziewamy, to całkowicie odmienią świat technologii. Będzie to miało wielki wpływ również na cyberbezpieczeństwo, a my jako instytucja, która odpowiada za tę sferę, nie możemy być reaktywni. Musimy wykorzystać tę szansę i już zdobywać wiedzę i kompetencje” – tłumaczył ppłk Lipczyński.

Dodał, że od dawna prowadzone są analizy i prace badawcze nad tym, jak wykorzystać rozwijające się technologie kwantowe na rzecz obronności. Jako przykład wskazał kwantową dystrybucję klucza – technologię, która zapewnia bezpieczny transfer kluczy szyfrujących, nawet w obliczu ataków z wykorzystaniem komputera kwantowego. „Zrewolucjonizuje to bezpieczeństwo przesyłanych danych, co dla wojska, które przetwarza ogromne ilości informacji niejawnych, jest kwestią kluczową” – ocenił.

Komputery kwantowe to technologia rozwijana obecnie przez największe firmy informatyczne, jak Google czy IBM, a także m.in. podmioty chińskie. Powstające prototypy takich urządzeń oparte są o zasady mechaniki kwantowej; podstawową jednostką informacji jest w nim – zamiast klasycznego dwuwartościowego bitu – kubit, czyli kwantowa jednostka informacji.(PAP)

Nauka w Polsce

mml/ par/ lm/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *