Fot. Adobe Stock
Na zaawansowanym etapie są prace nad budową polskiego prototypu komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych – przekazał PAP rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ppłk Przemysław Lipczyński.
Maszyna posłuży badaczom i żołnierzom WOC do rozwoju kompetencji w technologiach kwantowych, m.in. w kryptografii i kryptoanalizie.
Prace nad prototypem komputera kwantowego dla wojska prowadzi konsorcjum pod przewodnictwem Politechniki Warszawskiej, z udziałem m.in. Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Prace sfinansowane są poprzez grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze środków przeznaczonych na obronność i bezpieczeństwo.
Ppłk Lipczyński powiedział PAP, że obecnie prace nad prototypem komputera są już w zaawansowanej fazie rozwojowej, a urządzenie ma być gotowe do końca bieżącego roku.
„Trzeba pamiętać, że szanse wynikające z obliczeń kwantowych zostaną wykorzystane, jeżeli w przyszłości zostaną spełnione przynajmniej dwa warunki: że powstanie tzw. komputer kwantowy ogólnego przeznaczenia (tzn. hardware – PAP) oraz powstaną algorytmy kwantowe (software – PAP)” – tłumaczył.
Dlatego, jak zaznaczył, celem definiowanym na etapie uruchamiania projektu było przede wszystkim zbudowanie kompetencji w zakresie algorytmiki kwantowej. Rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podkreślił, że projekt „wspiera rozwój polskiej myśli technicznej, sektora badawczo-rozwojowego i zdolności Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”.
Oficer podkreślił, że powstający prototyp konstruowany jest w Polsce, przez polską naukę i przemysł. Oprogramowanie do sterowania komputera kwantowego również powstaje w naszym kraju.
„Zakładamy, że bezpośredni dostęp do komputera kwantowego pozwali nam wpłynąć na rozwój technologii obliczeń kwantowych w Polsce. Dzięki temu projektowi mamy dostęp do układów elektronicznych i zbieramy doświadczenia z eksploatacji takiego komputera. To my rozwijamy technologię, a nie stajemy się klientem innych podmiotów” – zaznaczył.
„Jeżeli w przyszłości komputery kwantowe rozwiną się tak, jak się spodziewamy, to całkowicie odmienią świat technologii. Będzie to miało wielki wpływ również na cyberbezpieczeństwo, a my jako instytucja, która odpowiada za tę sferę, nie możemy być reaktywni. Musimy wykorzystać tę szansę i już zdobywać wiedzę i kompetencje” – tłumaczył ppłk Lipczyński.
Dodał, że od dawna prowadzone są analizy i prace badawcze nad tym, jak wykorzystać rozwijające się technologie kwantowe na rzecz obronności. Jako przykład wskazał kwantową dystrybucję klucza – technologię, która zapewnia bezpieczny transfer kluczy szyfrujących, nawet w obliczu ataków z wykorzystaniem komputera kwantowego. „Zrewolucjonizuje to bezpieczeństwo przesyłanych danych, co dla wojska, które przetwarza ogromne ilości informacji niejawnych, jest kwestią kluczową” – ocenił.
Komputery kwantowe to technologia rozwijana obecnie przez największe firmy informatyczne, jak Google czy IBM, a także m.in. podmioty chińskie. Powstające prototypy takich urządzeń oparte są o zasady mechaniki kwantowej; podstawową jednostką informacji jest w nim – zamiast klasycznego dwuwartościowego bitu – kubit, czyli kwantowa jednostka informacji.(PAP)
Nauka w Polsce
mml/ par/ lm/