Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zwierzęce odchody pomagają ekosystemom dostosować się do zmiany klimatu - Gospodarka i Biznes News

Zwierzęce odchody pomagają ekosystemom dostosować się do zmiany klimatu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Spokrewnione z lamami wikunie tworzą w Andach duże stosy odchodów, dzięki czemu na jałowej polodowcowej ziemi pojawiają się rośliny i zwierzęta – informuje pismo „Scientific Reports”.

Zmiany klimatyczne powodują topnienie lodowców na całym świecie, ale w Andach dziki krewny lamy pomaga lokalnym ekosystemom dostosować się do tych zmian. Jak wykazali naukowcy z University of Colorado at Boulder (USA), aktywność wikunii może przyspieszyć zadomawianie się roślin w nowym środowisku o ponad 100 lat.

„Ciekawe jest, jak zachowania społeczne tych zwierząt mogą przenosić składniki odżywcze do nowego ekosystemu, który jest bardzo ubogi w składniki odżywcze” — powiedział Cliff Bueno de Mesquita, współautor artykułu (https://www.nature.com/articles/s41598-024-83457-6) i badacz w Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences na CU Boulder. Ostrzegł jednak, że obecne tempo zmian klimatycznych nadal przewyższa zdolność gatunków do znajdowania nowych siedlisk.

Wikunie są jednym z dwóch gatunków (drugim jest gwanako) dzikich południowoamerykańskich wielbłądowatych, grupy zwierząt obejmującej również udomowione alpaki i lamy. Wikunie żyją w wysokich rejonach Andów.

Podobnie jak ludzie korzystają z toalet, zwierzęta te pozbywają się swoich stałych odchodów, korzystając z wyznaczonego miejsca, z którego korzysta wielu członków grupy społecznej. Naukowcy nazywają te wspólne stosy odchodów latrynami.

Przez ostatnie dwie dekady Steven Schmidt, starszy autor artykułu i profesor w Katedrze Ekologii i Biologii Ewolucyjnej, badał, jak mikroorganizmy i rośliny reagują na cofanie się lodowców w Andach Peruwiańskich.

Odsłonięte przez topniejący lód gleby są pozbawione składników odżywczych i wody — to obszary skał i żwiru, które mogą pozostać bez roślin przez ponad stulecie. Jednak podczas wypraw w ciągu ostatnich dziesięciu lat Schmidt i jego współpracownicy zaczęli zauważać kępy roślin, z których wszystkie wydawały się wyłaniać z kup odchodów wikunii. Współpracując z ekologiem zwierząt Kelseyem Reiderem z James Madison University, zespół udał się do miejsc w Andach Peruwiańskich, położonych nawet 5500 metrów nad poziomem morza, które wcześniej były pokryte lodowcami.

Pobrali próbki gleby z latryn wikunii w tych obszarach i odkryli, że w porównaniu do jałowych gleb zaledwie o metry dalej, gleby z odchodami wikunii zawierały znacznie więcej wilgoci i kluczowych składników odżywczych, takich jak węgiel organiczny, azot i fosfor.

Gleba latryn składała się w 62 proc. z materii organicznej. Natomiast polodowcowa gleba, która była wystawiona na działanie czynników atmosferycznych przez 85 lat w tym samym miejscu, ale bez latryn, zawierała tylko 1,5 proc. materii organicznej.

Na dużych wysokościach temperatury mają tendencję do znacznych wahań w ciągu dnia, nawet w lecie spadając każdej nocy poniżej zera. „Naprawdę trudno jest żyć, ale ta materia organiczna sprawiła, że temperatury i poziom wilgotności nie wahały się tak bardzo. Latryny tworzyły inny mikroklimat niż okolica” — powiedział Schmidt.

Zespół odkrył również wysokie stężenia DNA i dużą różnorodność mikroorganizmów w próbkach gleby latryn, co sugeruje, że zapewniały one niezbędne środowisko do rozwoju mikroorganizmów i roślin.

Zdaniem autorów odchody wikunii prawdopodobnie przyspieszyły o stulecie kolonizację przez rośliny jałowego, pozbawionego życia siedliska. Zwierzęta te dostarczają składniki odżywcze i nasiona roślin z niższych wysokości w swoich odchodach na odlodzonych gruntach, a następnie nasiona kiełkują, przyciągając inne organizmy, w tym zwierzęta żywiące się roślinami.

Nagrania z kamer pokazały, że kępy roślin przyciągnęły wszelkiego rodzaju zwierzęta, w tym rzadkie gatunki, których nigdy wcześniej nie widziano na tak dużych wysokościach, oraz duże drapieżniki, takie jak puma. Wikunie zjadają również roślinność rosnącą w ich własnych latrynach.

Jak wskazał Reider, przekształcenie odlodzonych obszarów w tereny trawiaste może zająć setki lat. Może ono pomóc złagodzić negatywne skutki, z jakimi boryka się wiele gatunków preferujących chłodniejsze klimaty, ponieważ ich siedliska kurczą się z powodu zmian klimatycznych.

Niestety, nawet z pomocą wikunii tempo kolonizacji nowych gruntów przez rośliny i zwierzęta jest znacznie wolniejsze niż tempo cofania się lodowców.

Topnienie lodowców na całym świecie przyspieszyło w ciągu ostatnich dwóch dekad. W latach 2000–2019 lodowce inne niż pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy traciły około 267 miliardów ton lodu rocznie. Jak oszacowano w poprzednich badaniach, jeśli ocieplenie będzie się utrzymywać, Ziemia może stracić 68 proc. swoich lodowców.

W częściach Andów i innych pasm górskich, w tym w Górach Skalistych, wiele osób jest zależnych od śniegu górskiego i spływu wody z lodowców. Szacuje się, że kurczące się lodowce i pokrywa śnieżna mogą zagrozić zaopatrzeniu w wodę prawie jednej czwartej populacji świata.

„Wikunie prawdopodobnie pomagają niektórym organizmom, ale nie możemy zakładać, że nic im się nie stanie, ponieważ w historii Ziemi nigdy nie widzieliśmy, aby zmiana klimatu zachodziła z taką prędkością — powiedział Bueno de Mesquita. – Obecna antropogeniczna zmiana klimatu jest prawdopodobnie najpoważniejszym kryzysem, z jakim nasza planeta i wszystkie żywe organizmy musiały się zmierzyć w ciągu ostatnich 65 milionów lat”.

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *