Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Sprawdzą wszystkie zapisy szczepień. „Kilkaset tysięcy dzieci mogło zniknąć z systemu” - Gospodarka i Biznes News

Sprawdzą wszystkie zapisy szczepień. „Kilkaset tysięcy dzieci mogło zniknąć z systemu”

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski, kontrola dokumentacji szczepień 7,5 mln dzieci przeciwko 13 chorobom zakaźnym, jak zapowiada GIS, może rozpocząć się w przyszłym tygodniu.
Sprawdzą wszystkie zapisy szczepień. „Kilkaset tysięcy dzieci mogło zniknąć z systemu” - INFBusiness

Zdjęcie: Adobe Stock

rbi

Jak podaje portal polskieradio24.pl, celem jest m.in. zebranie rzetelnych informacji na temat stanu szczepień społeczeństwa polskiego.

– W środę przedstawimy przygotowaną dokumentację dotyczącą przeglądu kart szczepień wszystkich dzieci do działu prawnego. Jeśli otrzymamy zgodę, przegląd rozpocznie się w przyszłym tygodniu w całej Polsce – wspomniał dr Grzesiowski. Dodał, że liczy na współpracę personelu w punktach szczepień. – Dokładamy starań, aby porozumieć się zarówno z lekarzami, jak i pielęgniarkami, a także wyjaśnić, że nie jest to kontrola mająca na celu identyfikację błędów lub nieprawidłowości. Naszym celem jest sporządzenie katalogu zaszczepionych dzieci, prawdopodobnie po raz pierwszy od czasów powojennych, aby uzyskać dokładne dane na temat zaszczepienia ludności polskiej przeciwko 13 różnym chorobom zakaźnym – wyjaśnił.

Trzy kategorie niezaszczepionych dzieci w Polsce

Przegląd dokumentacji ma być również pierwszym krokiem w kierunku przejścia z papierowych kart szczepień na wersje elektroniczne. Obecnie są one dostępne tylko w przypadku zalecanych szczepień. – Będzie to stanowić bazę danych bazowych dla zdigitalizowanego systemu nadzorującego szczepienia ochronne w Polsce – stwierdził dr Grzesiowski.

Ogłaszając przegląd kart szczepień w styczniu, szef GIS wyraził oczekiwanie, że przegląd ten ujawni trzy kategorie niezaszczepionych dzieci. Wskazał, że nawet niewielki odsetek, a przynajmniej kilkaset tysięcy, to dzieci, których nie można odnaleźć w systemie. – Po przeanalizowaniu danych z jednej z prowincji odkryliśmy, że około pięć procent dzieci znika z systemu. Oznacza to, że brakuje ich dokumentacji szczepień i nie wiemy, czy były szczepione, czy nie. Mogły się przeprowadzić za granicę. Spodziewamy się, że konieczne będą znaczne wysiłki, ponieważ będziemy musieli spróbować zlokalizować te dzieci – stwierdził.

Nie tylko antyszczepionkowcy powstrzymują się od szczepienia swoich dzieci

Następna kategoria niezaszczepionych dzieci prawdopodobnie obejmie te, których rodzice nie zabrali ich na szczepienia z powodów zdrowotnych. Oznacza to, że ich stan zdrowia całkowicie lub w określonym czasie uniemożliwił szczepienia. Ostatnia grupa składa się z dzieci, których rodzice nie chcą ich zaszczepić z różnych powodów.

– Uważamy, że większość tych rodziców nie jest przeciwna szczepieniom – zaznaczył dr Grzesiowski. Wspomniał, że może to mieć miejsce w sytuacjach, gdy np. termin szczepień minął, a rodzice nie są w stanie znaleźć punktu szczepień, aby skonsultować i zaszczepić swoje dziecko.

Dzieje się tak, ponieważ punkty konsultacyjne szczepień, w których można było zasięgnąć porady dotyczącej sytuacji swojego dziecka, zniknęły z krajobrazu Polski. Według dr Grzesiowskiego w każdym województwie powinien działać co najmniej jeden taki punkt.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *