Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Finlandia/ Najstarszy krzew na świecie odkryty w Laponii; ma około 1650 lat - Gospodarka i Biznes News

Finlandia/ Najstarszy krzew na świecie odkryty w Laponii; ma około 1650 lat

Zdjęcie: Marco Carrer Zdjęcie: Marco Carrer

Według raportu Uniwersytetu w Turku opublikowanego w czwartek, martwy jałowiec rosnący w fińskiej Laponii, którego wiek szacuje się na 1647 lat, został uznany za najstarszy krzew na świecie.

To znaczące odkrycie zostało dokonane przez włoskich naukowców z Uniwersytetu w Padwie, którzy udali się do lapońskiej stacji badawczej w Utsjoki, położonej w najdalej na północ wysuniętym punkcie Europy, w pobliżu granicy z Norwegią.

Roślinę odkryto pierwotnie w 2021 r., około pięciu kilometrów od miejsca badań, gdzie szacowano jej wiek na 1242 lata. W 2024 r. naukowcy wrócili do Laponii i zebrali dokładniejsze dane dotyczące wieku jałowca, które wykazały, że ma on aż 1647 lat.

„Uznawany jest za najstarszy krzew na świecie, którego wiek ustalono na podstawie liczenia pierścieni, a także za najstarszą roślinę zdrewniałą w Europie określoną tą techniką” – stwierdzono w komunikacie prasowym. Badanie wskazuje, że krzew rozpoczął wzrost w 260 roku i zamarł na początku 1907 roku. Jest wysoce prawdopodobne, jak podkreślono, że wzrost rośliny rozpoczął się jeszcze wcześniej, ale uwzględnienie wszystkich lat uznaje się za „niemożliwe”. Ponadto zespół odkrył w pobliżu cztery inne jałowce, które mają ponad 1000 lat.

Przed tym odkryciem najstarszy znany krzew jałowca i najstarsza roślina zdrewniała w Finlandii to okaz, którego wiek szacowano na 1070 lat. Znaleziono go również w Laponii, a dokładnie w Lemmenjoki, największym parku narodowym w Finlandii i największym obszarze leśnym i dzikiej przyrody w Europie.

1
Zdjęcie: Marco Carrer

Marco Carrer, badacz z Padwy, zauważył, że jałowiec jest najpowszechniejszym gatunkiem drzewa na świecie, rosnącym dobrze od Alaski po Etnę i od Japonii po Szkocję, na różnych wysokościach, zarówno w ekstremalnie zimnym, jak i ciepłym klimacie w pobliżu lodowców.

W trakcie całego projektu badacze skupili się na starożytnych jałowcach, które są długowiecznymi gatunkami występującymi w obszarach arktycznych i subarktycznych, nie tylko w Finlandii, ale także w innych częściach Europy Północnej i Skandynawii, w tym na Grenlandii i Islandii. Celem było zebranie spostrzeżeń dotyczących zmian klimatycznych i ewolucji roślinności.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *