American Jewish Committee (AJC) wyraził dezaprobatę wobec kierownictwa Muzeum Auschwitz za przejęcie izraelskich flag od członków grupy zorganizowanej przez synagogę w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Flagi zawierały żółte wstążki symbolizujące izraelskich zakładników przetrzymywanych obecnie w Strefie Gazy. Muzeum uzasadniło swoje działania, odwołując się do ustalonych przepisów.
Izraelskie flagi ozdobione żółtą wstążką uznano za oświadczenie polityczne
arbiter
„Muzeum Auschwitz zażądało usunięcia izraelskich flag z wstążkami (reprezentującymi) zakładników, określając to jako 'oświadczenie polityczne'. Jeśli wyrażanie solidarności z żydowskimi zakładnikami i zamordowanymi dziećmi jest 'polityczne' – i zakazane w miejscu, które jest uosobieniem Holokaustu – musimy na nowo ocenić zarówno politykę, jak i etykę” – oświadczył środkowoeuropejski oddział AJC na swoim profilu na platformie X.
Flaga Izraela z żółtą wstążką jest postrzegana w Muzeum Auschwitz jako manifest polityczny.
W tym incydencie uczestniczyła grupa 46 osób, zorganizowana przez synagogę w Bushey, która przybyła do Muzeum Auschwitz, niosąc flagi z Gwiazdą Dawida owiniętą w żółtą wstążkę. Wstążka symbolizuje zakładników Hamasu w Strefie Gazy.
Członkowie grupy byli przerażeni, że ich flagi zostały skonfiskowane po wejściu do Muzeum Auschwitz i zwrócone dopiero po zakończeniu wycieczki. Podobno poinformowano ich, że żółta wstążka stanowi „kwestię polityczną”.
Muzeum Auschwitz odpowiada: Wszystkich obowiązują te same zasady
W odpowiedzi na oświadczenie AJC Muzeum Auschwitz wyjaśniło, że chociaż flagi narodowe są dozwolone na terenie muzeum, nie wolno ich w żaden sposób zmieniać poprzez dodawanie haseł, symboli ani innych modyfikacji, ponieważ taka zmodyfikowana flaga „nie jest już uznawana za flagę narodową”, a jej eksponowanie jest sprzeczne z regulaminem muzeum.
Muzeum wyjaśniło, że celem tych przepisów jest zapobieganie wykorzystywaniu miejsca pamięci Holokaustu do celów niezwiązanych z historią obozu, co mogłoby zostać zinterpretowane jako brak szacunku wobec ofiar i niewłaściwe wykorzystanie ich cierpienia.
Ponadto muzeum podkreśla, że zasady te obowiązują wszystkich zwiedzających, niezależnie od ich intencji.
Auschwitz Birkenau był kompleksem nazistowskich obozów zagłady założonych przez Niemców okupujących Polskę w Oświęcimiu i okolicach. Ponad 1,3 miliona ludzi straciło życie w obozach, głównie Żydzi, a także Polacy i Romowie. Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. Rocznica wyzwolenia obozu jest obchodzona dzisiaj jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r.