USA/ Naukowcy stworzyli wełniste myszy, co według nich jest krokiem w kierunku przywrócenia mamuta włochatego

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Badaczom z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Colossal Biosciences udało się stworzyć wełniste myszy, co stanowi znaczący krok naprzód w kierunku potencjalnego wskrzeszenia mamuta włochatego, który zniknął około 10 000 lat temu, jak donosił Guardian we wtorek. Firma wskazała, że mamut może urodzić się pod koniec 2028 roku.

Zespół badawczy zastosował różne metody edycji genomu, aby zmodyfikować dziewięć genów, które wpływają na kolor włosów, ich fakturę, długość, wzrost lub mieszki włosowe u myszy. Wybór tych genów był celowy, ponieważ naukowcy zrozumieli, że ich zmiana da cechy fizyczne przypominające mamuty, takie jak złote futro. Ponadto zmodyfikowali gen powiązany z metabolizmem tłuszczu u myszy, który odgrywa rolę w adaptacji do zimnych warunków.

Chociaż liczne próby przeprowadzenia eksperymentu nie dały rezultatu w postaci żywotnego potomstwa, myszy, które się urodziły, wykazywały różne kombinacje typów sierści: wełnistą lub ciasno skręconą, długą i złocistobrązową.

Wszystkie myszy wykazywały porównywalną średnią masę ciała, niezależnie od tego, czy gen metabolizmu tłuszczu został zmieniony. Naukowcy wspomnieli, że w nadchodzących miesiącach planowane są oceny behawioralne w celu oceny tolerancji na zimno.

Jak zauważa Guardian, badanie nie zostało jeszcze poddane recenzji naukowej.

Genetyk Robin Lovell-Badge z Instytutu Francisa Cricka w Londynie, która nie brała udziału w badaniu, pochwaliła techniczne aspekty badania, ale podkreśliła, że ożywienie mamutów wymaga znacznie większej złożoności niż tylko modyfikacja kilku genów w celu zwiększenia odporności na zimno.

Biolog ewolucyjny Tori Herridge z University of Sheffield zauważyła dla Guardian, że „stworzenie słonia przypominającego mamuta stanowi znacznie większe wyzwanie ze względu na ogromną liczbę genów wymagających modyfikacji, z których wiele nie jest dobrze poznanych”. „Wygląda na to, że nie będziemy w stanie przywrócić mamuta w najbliższym czasie” – dodała ze sceptycyzmem. (PAP)

mzb/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *