Projekt ustawy o programie „First Keys” zakłada dopłaty do kredytów przeznaczonych na zakup mieszkania na rynku wtórnym, budowę domu jednorodzinnego oraz pokrycie kosztów budowy mieszkań przez spółdzielnie mieszkaniowe (SIMs), TBS-y i spółdzielnie, zgodnie ze szczegółowym harmonogramem prac rządu opublikowanym w poniedziałek.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy „First Keys”, stworzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, program ten będzie oferował dopłaty do pierwszych 120 rat kredytów hipotecznych udzielonych na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym. Dotyczyć to będzie wyłącznie nieruchomości, które były użytkowane przez co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o pożyczkę, a sprzedający musieli być ich właścicielami przez co najmniej 3 lata.
Pożyczki z dopłatami będą również dostępne na budowę domu jednorodzinnego, w tym na wydatki związane z jego wykończeniem. Dodatkowo będzie można nabyć prawa własności do gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego. Członkowie spółdzielni mieszkaniowych będą mieli również możliwość ubiegania się o dopłaty do kredytów na zakup gruntu.
Zgodnie z założeniami, pożyczka zostanie udzielona na minimalny okres 15 lat, ze stałą stopą procentową ustaloną na okres 60 miesięcy. Dotacje pokryją pierwsze 120 rat kapitału i odsetek zgodnie z harmonogramem spłat.
W ramach programu przewidziane są także dopłaty do kredytów konsumpcyjnych, przeznaczonych na pokrycie udziału najemcy w kosztach budowy mieszkania w ramach inicjatywy budownictwa socjalnego (SIM) lub towarzystwa budownictwa socjalnego (TBS), a także dopłat do wkładów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej.
W przypadku kredytów konsumpcyjnych udzielanych na sfinansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego okres spłaty nie może być krótszy niż 5 lat i dłuższy niż 15 lat, przy czym dopłaty obejmują pierwsze 60 rat kapitałowo-odsetkowych.
Przy zabezpieczeniu kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe z wkładem własnym mniejszym niż 20 proc. kredytobiorcy będą mogli skorzystać z gwarancji spłaty części kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), pod warunkiem, że łączne wydatki nie przekroczą kwoty 1 mln zł. Taka gwarancja może być również dostępna dla kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego lub partycypacji w kosztach budowy mieszkania w zasobach budownictwa socjalnego.
Wysokość dofinansowania ratalnego będzie uzależniona od rodzaju finansowanego projektu. W przypadku kredytów hipotecznych oprocentowanie ratalne ustalono na poziomie 1,5%, natomiast raty kredytów przeznaczonych na finansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego będą oprocentowane na poziomie 0%.
Ustawa przewiduje również limity cenowe za metr kwadratowy nieruchomości kwalifikujących się do dopłat kredytowych. Limit ustawowy zostanie ustalony na podstawie danych dotyczących średnich kosztów realizacji inwestycji i projektów budowlanych w segmencie społecznym i będzie ogłaszany corocznie. Rady gmin będą miały również możliwość ustalania limitów cenowych innych niż ustawowe.
Zgodnie z założeniami wnioski o kredyt hipoteczny „Pierwsze klucze” można składać do 2030 r. Termin ten nie będzie jednak dotyczył kredytów udzielanych na finansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego, których celem jest nabycie mieszkania na wynajem lub spółdzielczego lokalu mieszkalnego.
Projekt ustawy obejmuje również ograniczenie dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorców, który kwalifikuje ich do kredytu hipotecznego z pełną kwotą dopłaty, a także maksymalny limit części kapitału kredytu, od której będą naliczane dopłaty.
W przypadku gdy przeciętny miesięczny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekroczy ustalony limit dochodowy, wysokość dopłat do rat zostanie skorygowana do niższego poziomu.
Projekt zakłada także kwartalny limit 10 000 wniosków o preferencyjną pożyczkę „First Keys”. (PAP)
gkc/ malk/