Katowice/ Kontrowersje w nowotworach neuroendokrynnych tematem XI Krajowej Konferencji Naukowej

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

W dniach 11–12 kwietnia w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się 11. edycja Krajowej Konferencji Naukowej „Kontrowersje w Guzach Neuroendokrynnych”. Spotkanie to skupia się na współczesnych wyzwaniach związanych z diagnostyką i leczeniem tych typów nowotworów.

Wydarzenie jest koordynowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Wystąpią w nim wybitni specjaliści z Polski i zagranicy, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych osiągnięć w diagnostyce, leczeniu i interdyscyplinarnej opiece nad pacjentami cierpiącymi na te nowotwory, w tym te dotyczące układu pokarmowego i płuc.

„Guzy neuroendokrynne to rzadkie i trudne choroby, które wymagają zaawansowanej diagnostyki i współpracy różnych specjalistów. Nasza konferencja stanowi platformę do dzielenia się wiedzą z wiodącymi autorytetami na całym świecie, w tym z prezesem Europejskiego Towarzystwa Guzów Neuroendokrynnych i członkami zarządu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego” – stwierdziła w wywiadzie dla PAP prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła, przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i kierownik Kliniki Endokrynologii i Guzów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tegoroczna konferencja ma szczególne znaczenie, ponieważ zbiega się z 25. rocznicą istnienia Katedry Endokrynologii i Guzów Neuroendokrynnych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W świetle tego kamienia milowego wydarzenie będzie również badać przyszłość leczenia guzów neuroendokrynnych i wkład polskich ośrodków medycznych w tę dziedzinę.

„Polska od wielu lat wyróżnia się w stosowaniu najnowocześniejszych terapii, takich jak radioizotopowa terapia PRRT, która jest wykorzystywana od ponad dwóch dekad w leczeniu guzów neuroendokrynnych. W kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, leczenie to zostało przyjęte dopiero niedawno” – podkreśliła prof. Kos-Kudła. „Wyniki naszych inicjatyw, poparte badaniami klinicznymi, potwierdzają wysoką skuteczność stosowanych metod, przynosząc lepsze rezultaty w porównaniu z alternatywnymi strategiami leczenia w innych krajach” – dodała.

Podczas konferencji eksperci będą zagłębiać się w polskie zalecenia dotyczące leczenia guzów neuroendokrynnych, które zostały sformułowane przez panel ekspertów Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych i opublikowane w 2022 roku.

„Porównamy je z wytycznymi europejskimi opublikowanymi w 2023 i 2024 r. Ten aspekt konferencji jest kluczowy, ponieważ ułatwi ocenę postępów w leczeniu tych skomplikowanych nowotworów i wesprze dyskusje na temat potencjalnych różnic w podejściach terapeutycznych w różnych regionach” – zauważył prof. Kos-Kudła.

Jak podkreśliła, guzy neuroendokrynne (określane jako NEN) wymagają podejścia multidyscyplinarnego. Leczenie pacjentów z NEN wymaga współpracy endokrynologów, onkologów, specjalistów medycyny nuklearnej, gastroenterologów, pulmonologów i chirurgów.

„Wydarzenia tego typu są zatem niezbędne dla praktyków z różnych dziedzin medycyny, aby wymieniali się doświadczeniami i szukali innowacyjnych, ulepszonych rozwiązań w leczeniu tych pacjentów” – podkreślił prof. Kos-Kudła.

Konferencja będzie również poświęcona wyzwaniom związanym z wprowadzaniem nowych leków na rzadkie choroby, w tym na nowotwory neuroendokrynne.

„Dostęp do współczesnych środków terapeutycznych pozostaje znaczącą przeszkodą, szczególnie w leczeniu rzadkich chorób. Niemniej jednak mamy nadzieję, że przyszłe wysiłki, wspierane przez Ministerstwo Zdrowia, doprowadzą do lepszego dostępu do tych terapii” – podkreślił prof. Kos-Kudła.

Zakończenie konferencji i jubileusz Kliniki Endokrynologii i Guzów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będzie okazją do refleksji nad postępem w leczeniu guzów neuroendokrynnych oraz do wymiany myśli i doświadczeń na potrzeby przyszłych działań. (PAP)

jms/ pasek/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *