Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Stopy procentowe w Polsce. Głos zabiera Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej - Gospodarka i Biznes News

Stopy procentowe w Polsce. Głos zabiera Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej

Ludwik Kotecki o stopach procentowych

Ludwik Kotecki o stopach procentowych Polskie Radio

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie prawdopodobnie debatować nad możliwością obniżenia stóp procentowych; zamiast tego skupi się na określeniu rozmiaru obniżki i tego, czy oznacza to początek nowego cyklu, czy też jedynie pojedynczą korektę, komentuje Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, w wywiadzie dla Programu I Polskiego Radia. Uważa on, że stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych do końca roku.

– Możemy skończyć z udawaniem – wygląda na to, że w maju Rada nie będzie faktycznie dyskutować nad tym, czy obniżyć stopy procentowe, a będzie rozważać wyłącznie dwa aspekty – skalę majowej obniżki i to, czy jest to jednorazowa korekta, czy też początek serii obniżek – stwierdził Kotecki.

Stopy procentowe. Kotecki: Jestem zwolennikiem cyklu redukcji

– Jeśli jako Rada stwierdzimy, że jest to przede wszystkim jednorazowa korekta, to prawdopodobnie będzie ona nieco bardziej znacząca, natomiast jeśli oznacza ona początek cyklu, to redukcje będą dokonywane mniejszymi krokami – dodał.

Obecnie Kotecki popiera serię obniżek stóp procentowych. – Na razie wydaje mi się, że zacząłbym ostrożnie rozważać cykl. W świetle tego przewiduję kilka obniżek, nakreślę tę ścieżkę spadku i wdrożę ją w kolejnych miesiącach na podstawie danych – zauważył.

Zdaniem członka RPP redukcja o 100 punktów bazowych mogłaby być możliwa do zrealizowania w całym 2025 r. – Scenariusz, który przedstawiłem kilka miesięcy temu, zakładający redukcję o 50-100 punktów bazowych, wolałbym osiągnąć do końca tego roku – zauważył.

Czytaj więcej: Belka: Zróbmy to po prostu >>>

Jest więcej powodów

Kotecki uważa, że powodów do obniżania stóp procentowych jest coraz więcej, zwłaszcza ze względu na cła i spodziewane spowolnienie amerykańskiej gospodarki.

– Obecnie, moim zdaniem, jest jeszcze więcej argumentów za tym, zwłaszcza po wydarzeniach z tego tygodnia od ostatniego posiedzenia Rady. Pojawienie się scenariuszy stagflacji, szczególnie podkreślających stagnację w USA, która wpłynie na inne gospodarki, wskazuje, że nie ma uzasadnienia dla utrzymywania stóp na obecnym poziomie – skomentował członek RPP.

– Będziemy doświadczać pośrednich skutków związanych ze spowolnieniem gospodarczym na świecie, szczególnie gospodarki niemieckiej, ponieważ jesteśmy od niej w znacznym stopniu uzależnieni, a one będą dotknięte taryfami. Jeśli chodzi o inflację, przewiduję dalszy spadek inflacji; nie ma żadnego uzasadnienia, abyśmy napotkali jakikolwiek szok inflacyjny związany z taryfami, wręcz przeciwnie – dodał.

Stopy procentowe w Polsce

Podczas kwietniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa, znana jako stopa referencyjna, pozostaje na poziomie 5,75%.

Stopa lombardowa pozostała na poziomie 6,25 proc. w skali roku, stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc., stopa redyskonta weksli na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa na poziomie 5,85 proc. w skali roku.

wizualizacja wykresu

Ostatnia zmiana stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej miała miejsce w październiku 2023 r., kiedy to obniżono stopy NBP o 25 punktów bazowych do obecnego poziomu.

Prezes NBP wspomniał podczas konferencji prasowej, że w niedalekiej przyszłości może być możliwość obniżenia stóp procentowych. Wyjaśnił jednak, że nie oznacza to rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych ani pojedynczej korekty.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *