Sprawy spadkowe mogą być skomplikowane, szczególnie gdy dotyczą nieruchomości sprzed wielu lat. Często występują rozbieżności między informacjami w księdze wieczystej a tymi w dokumentach miejskich. Jak więc można „skorygować” informacje w księdze wieczystej?

Wielu naszych rodziców lub dziadków mieszkało na terenach wiejskich, zanim przenieśli się do miast. Często posiadali ziemię, ale za ich życia nie stanowiło to większego problemu. Jednak pojawiły się problemy, gdy chodziło o dziedziczenie. Oto przykład z jednej z takich sytuacji:
Mój ojciec kupił działkę w latach 60. i założono księgę wieczystą. Niestety zmarł, a podczas postępowania spadkowego okazało się, że działka ma teraz inny numer w Urzędzie Gminy niż w momencie zakupu. Czy Urząd Gminy ma obowiązek poinformować sąd (wydział ksiąg wieczystych) o zmianie numeracji działek „z urzędu”? Jak można rozwiązać ten problem?
Informacje dotyczące numeracji działki katastralnej są rejestrowane w sekcji IO księgi wieczystej prowadzonej dla konkretnej nieruchomości. Szczegóły te powinny odpowiadać tym w rejestrze gruntów i budynków. Jednakże takie dopasowanie nie zawsze występuje, szczególnie ze względu na wcześniejsze aktualizacje rejestru gruntów i budynków.
Rozbieżności pomiędzy danymi z katastru nieruchomości a danymi z ksiąg wieczystych – jakie kroki podjąć?
W przypadku rozbieżności pomiędzy danymi zawartymi w katastrze nieruchomości (ewidencja gruntów i budynków) a oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej, sąd rejonowy jest obowiązany – na wniosek właściciela nieruchomości lub użytkownika wieczystego – dokonać zmiany oznaczenia nieruchomości w oparciu o dane zawarte w katastrze nieruchomości (ewidencja gruntów i budynków).
Zmiany takie mogą być również dokonane z urzędu, po bezpośrednim sprawdzeniu danych zawartych w bazie danych katastru nieruchomości lub na podstawie zawiadomienia organu prowadzącego kataster nieruchomości.
Kiedy następuje wejście w życie powiadomienia „ex officio”?
Obecnie zgodnie z prawem – w przypadku zmian wpisanych do działu I księgi wieczystej (w tym zmian dotyczących numeracji działek ewidencyjnych) starosta jest zobowiązany do powiadomienia wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego o wszelkich zmianach danych ewidencyjnych w terminie 14 dni od dnia zmiany wpisu. Zawiadomienie to nie jest traktowane jako wniosek, lecz raczej powoduje wszczęcie postępowania przez sąd z urzędu. Może się jednak zdarzyć, że zmiana numeracji działek nastąpiła wiele lat temu, a numeracja ta nie została jeszcze zaktualizowana w księdze wieczystej .
Właściciel nieruchomości, który chce szybko rozwiązać taką rozbieżność, powinien złożyć wniosek o sprostowanie do właściwego sądu okręgowego. Wniosek ten musi zostać złożony na oficjalnym formularzu. Powinien być dołączony do wyciągu z rejestru gruntów wraz z klauzulą od właściwego organu prowadzącego rejestr gruntów i budynków, wskazującą, że jest on przeznaczony do wpisów w księgach wieczystych i hipotecznych. W bardziej złożonych scenariuszach może być również konieczne dołączenie listy zmian gruntów lub listy synchronizacyjnej .
Jeżeli nieruchomość jest współwłasnością, każdy z właścicieli może złożyć taki wniosek. Opłata sądowa za ten wniosek wynosi 100,00 zł.
Autor: radca prawny dr Monika Ged
Źródło