Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Śląsk/ 15 lat transplantacji komórek krwiotwórczych w Instytucie Onkologii w Gliwicach - Gospodarka i Biznes News

Śląsk/ 15 lat transplantacji komórek krwiotwórczych w Instytucie Onkologii w Gliwicach

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

We wtorek przypada 15. rocznica inauguracyjnego przeszczepu komórek hematopoetycznych w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Zabieg przeprowadzono u 26-letniego pacjenta cierpiącego na chłoniaka Hodgkina. Obecnie mieszka w Holandii, ale utrzymuje kontakt z zespołem Instytutu.

Według danych placówki, od tego czasu w ośrodku w Gliwicach wykonano ponad 3000 przeszczepów – konkretnie 3223 do końca marca 2025 r. Jeszcze w 2010 r. w działającym od roku Oddziale Transplantacji Szpiku Kostnego i Leczenia Chłoniaków wykonano 41 takich zabiegów. W kolejnych latach liczba zabiegów rosła, w 2017 r. wykonano ich 289.

W ubiegłym roku 196 pacjentów przeszło przeszczepy komórek hematopoetycznych. Ponad połowa z nich to przeszczepy autologiczne, wykorzystujące własne komórki pacjenta. Pozostałe przeszczepy to przeszczepy od dawców – zarówno ze źródeł spokrewnionych, jak i niespokrewnionych, w tym od dawców haploidentycznych z częściową zgodnością tkankową. Dawcy pochodzili nie tylko z rejestrów krajowych, ale także z zagranicy – w tym z krajów takich jak Niemcy, Izrael, USA i Brazylia.

„Przeprowadzamy przeszczepy komórek od wszystkich rodzajów dawców” – powiedział prof. dr hab. med. Sebastian Giebel, który kieruje Kliniką Transplantacji Szpiku Kostnego i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach i pełni funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. hematologii w województwie śląskim.

Lekarz zauważył, że zespół gliwicki przygotowuje pacjentów do przeszczepów poprzez napromieniowanie całego szpiku, metodę stosowaną m.in. u pacjentów ze szpiczakiem. Podkreślił, że jest to jedna z niewielu placówek w Europie, która stosuje tę technikę.

Przeprowadzane są tam również zabiegi napromieniowania całego ciała, metoda stosowana w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej. Pomimo dużego ryzyka powikłań, częstość występowania zdarzeń niepożądanych w Gliwicach, szczególnie zapalenia błon śluzowych, jest znacznie niższa niż w innych ośrodkach.

„Według istniejącej literatury, wskaźnik powikłań po napromieniowaniu całego ciała jest wyjątkowo wysoki. Na przykład, zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, charakteryzujące się bolesnymi owrzodzeniami w jamie ustnej, dyskomfortem w jamie brzusznej i biegunką, zgłaszane jest w prawie 100% w niektórych ośrodkach. W naszym ośrodku jednak jest to rzadkie, występuje u mniej niż 10%. Wskazuje to, że opracowana przez nas technika napromieniowania całego ciała może oferować przewagę nad podobnymi procedurami w innych ośrodkach” – podkreślił prof. Giebel.

Pacjenci otrzymują środki profilaktyczne przeciwko temu powikłaniu. Płuczą usta kilka razy dziennie specjalnie przygotowaną mieszanką elektrolitów według oryginalnej receptury dostosowanej do ich potrzeb.

Gliwice to również jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym dostępna jest terapia CAR-T. Od momentu jej wprowadzenia podano ją 55 pacjentom z agresywnymi chłoniakami i ostrą białaczką limfoblastyczną.

Klinika pełni również funkcję ośrodka pobierania komórek hematopoetycznych. Od 2012 r. we współpracy z Fundacją DKMS przeprowadzono 2600 takich zabiegów na dawcach niespokrewnionych – profesor zaznaczył, że jest to najwyższa liczba wśród publicznych ośrodków w kraju. (PAP)

jms/ agz/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *