
Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 r. wyniosło 9055,92 zł, co oznacza wzrost o 7,7 proc. rok do roku, jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,9 proc. rok do roku.
Sektor korporacyjny składa się z podmiotów zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników.
Wzrost wynagrodzeń w marcu 2025 r. spowodowany był zwiększoną liczbą różnych wypłat, w tym: premii i dodatków rocznych, premii kwartalnych, premii świątecznych, premii sprzedażowych, dodatków za godziny nadliczbowe oraz odpraw emerytalnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Spostrzeżenia ekonomistów
„Dane z rynku pracy są zgodne z oczekiwaniami, wskazując na roczny wzrost płac o 7,7% w marcu i spadek zatrudnienia o 0,9% rok do roku. Kluczowym wnioskiem jest stabilizacja dynamiki wzrostu płac na podwyższonych poziomach (co jest istotne dla MPC)” – skomentowali ekonomiści mBanku.
„Tydzień po świętach zaczyna się bez żadnych znaczących zmian w danych dotyczących krajowego rynku pracy. Wzrost płac w marcu pozostał niemal stabilny na poziomie 7,7% rok do roku, w porównaniu do 7,9% w lutym. Ta konsekwentnie niska dynamika płac stanowi silny argument za obniżką stóp w maju, do której naszym zdaniem przygotowuje się Rada Polityki Pieniężnej” — ocenili analitycy Pekao.
„Wzrost płac spowolnił w marcu do 7,7% rok do roku z 7,9% rok do roku w lutym i nadal wykazuje tendencję spadkową. Spowolnienie tempa wzrostu płac w połączeniu z niższą niż przewidywał Narodowy Bank Polski inflacją bazową, słabszym dolarem amerykańskim i stosunkowo niskimi cenami ropy naftowej przemawia za obniżką stóp NBP w maju” – zauważyli ekonomiści ING.