
W przypadku braku aktywności trwającego pięć lat banki będą musiały sprawdzić, czy posiadacz rachunku żyje, zgodnie z założeniami projektu opublikowanymi w rządowym wykazie prac legislacyjnych i programowych.
Dotyczy proponowanych zmian w prawie bankowym i ustawie o ewidencji ludności. Opis wskazuje, że modyfikacja ma na celu przyspieszenie zamykania tzw. uśpionych kont i ułatwienie dostępu do środków dla spadkobierców, a także zminimalizowanie ryzyka wypłat dla osób nieupoważnionych.
Banki zweryfikują Twój status mieszkaniowy
Zgodnie z założeniami projektu, jeśli w ciągu pięciu lat od ostatniej transakcji na rachunku nie odnotowano żadnej aktywności, bank będzie zobowiązany sprawdzić rejestr PESEL, aby ustalić, czy właściciel rachunku żyje.
W przypadku śmierci właściciela rachunku bank zbiera również informacje o dacie zgonu, co umożliwia wszczęcie procedury mającej na celu rozwiązanie umowy rachunku i wypłatę środków prawowitym beneficjentom.
Zgodnie z proponowanymi przepisami bank nie będzie musiał żądać danych z rejestru PESEL, jeśli klient posiada wiele rachunków, a przynajmniej jeden z nich był aktywny w ciągu ostatnich pięciu lat. Zasada ta będzie miała zastosowanie również do rachunków założonych na określony czas. Ponadto założenia projektu sugerują uproszczenie procesów sprawozdawczych — banki będą zwolnione z obowiązku przekazywania zbiorczych informacji o rachunkach, które wygasły lub zostały zamknięte, dla których upłynął okres archiwizacji dokumentacji.