Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Opinia24 dla Radia Zet, wśród Polaków dominuje sprzeciw wobec wysłania polskich wojsk na misję pokojową na Ukrainę po zakończeniu konfliktu wzdłuż wschodniej granicy Polski.
Ukraiński żołnierz
arbiter
Uczestnikom badania zadano pytanie: „Jeśli po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie państwa zachodnie wysłałyby swoich żołnierzy na Ukrainę w ramach wysiłków na rzecz stabilizacji pokoju, czy uważasz, że polscy żołnierze również powinni być w to zaangażowani?”
Sondaż: Młodzi wyborcy w wieku 25-29 lat i seniorzy wykazują największy opór wobec wysłania polskich wojsk na Ukrainę
Spośród wszystkich respondentów 31% wyraziło poparcie, w tym 10%, którzy byli „zdecydowanie popierający” i 21%, którzy byli „raczej popierający”. Z kolei 56% sprzeciwiło się temu pomysłowi, 33% było „zdecydowanie przeciwnych”, a 23% „raczej przeciwnych”. 13% uczestników nie miało stanowiska w tej sprawie.
Analizując dane demograficzne dotyczące wieku, najsilniejszy sprzeciw wobec wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę wyrazili wyborcy w wieku 25–29 lat (66% sprzeciwu, 24% poparcia), a zaraz za nimi respondenci powyżej 60. roku życia (60% sprzeciwu, 28% poparcia) i w wieku 30–39 lat (59% sprzeciwu, 27% poparcia). Poparcie dla rozmieszczenia polskich żołnierzy jest zauważalnie wyższe wśród osób zbliżających się do emerytury – w przedziale wiekowym 50–59 lat 39% jest za (52% jest przeciw).
71 procent
Procent ten odzwierciedla poparcie wyborców Szymona Hołowni dla wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę
Jeśli chodzi o wykształcenie, najbardziej skłonni do poparcia wysłania żołnierzy na Ukrainę są osoby z wyższym wykształceniem (39% za, 50% przeciw). Najwięcej sprzeciwu odnotowano wśród osób z wykształceniem średnim, policealnym i niepełnym wyższym (62% przeciw, 26% popiera).
Sondaż: poparcie dla wysłania wojsk na Ukrainę jest dominujące wśród wyborców Nowej Lewicy
Jeśli chodzi o przynależność polityczną, największy odsetek zwolenników wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę występuje wśród wyborców Nowej Lewicy (48% za, 39% przeciw). Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (KO) wykazują niemal równy podział w tej sprawie (42% za, 46% przeciw), podobnie jak wyborcy Trzeciej Drogi (41% za, 42% przeciw). Zdecydowana większość wyborców PiS jest przeciwna wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę (63% przeciw, 28% za). Pomysł wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę jest stanowczo odrzucany przez wyborców Konfederacji (82% przeciw, 12% za).
Wśród zwolenników konkretnych kandydatów na prezydenta, zwolennicy Szymona Hołowni wykazują silne poparcie dla wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę (71% za, 18% przeciw). Z kolei zwolennicy Rafała Trzaskowskiego są podzieleni w tej kwestii (43% za, 45% przeciw). Wyborcy Karola Nawrockiego w przeważającej mierze sprzeciwiają się wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę (67% przeciw, 28% za), podobnie jak zwolennicy Sławomira Mentzena (76% przeciw, 17% za).
Badanie zostało przeprowadzone przez Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1002 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach od 2 do 6 kwietnia 2025 r.
Propozycja misji pokojowej, zwanej również misją reasekuracyjną, na Ukrainę jest popierana przez Wielką Brytanię i Francję – misja ta zapewniłaby przestrzeganie przez Rosję zasad określonych w przyszłym porozumieniu pokojowym. Londyn i Paryż tworzą tzw. koalicję chętnych państw – krajów gotowych wysłać wojska na Ukrainę. Premier Donald Tusk wielokrotnie zapewniał, że Polska nie wyśle żołnierzy na Ukrainę, ale jest gotowa zaoferować pomoc logistyczną dla takiej misji.