Obchody 1000. rocznicy koronacji Chrobrego. Uroczyste zgromadzenie

Obchody 1000. rocznicy koronacji Chrobrego. Uroczyste zgromadzenie
Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay.com/goronzo

W Gnieźnie odbyło się formalne zgromadzenie parlamentarzystów i senatorów, aby uczcić 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Na uroczystości obecny był również prezydent Andrzej Duda. „Dziś czcimy pierwszych królów Polski i ich męstwo” – stwierdził.

Rano prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Bolesława Chrobrego znajdującym się w archikatedrze gnieźnieńskiej. Następnie prezydent odsłonił w kościele tablicę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

1000. rocznica koronacji Brave. Uroczyste zgromadzenie

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów rozpoczęło się w południe w hali sportowo-widowiskowej . Odegrano hymn narodowy, a prezydent Andrzej Duda jako pierwszy zwrócił się do uczestników.

– Stoję tutaj jako przywódca państwa polskiego, aby oddać hołd Bolesławowi Chrobremu i Mieszkowi II Lambertowi w imieniu moich rodaków. Monarchów, którzy w roku 1025 jako pierwsi włożyli koronę niezależnych władców Królestwa Polskiego. Władców narodu, który przyczynił się do europejskiej christianitas, wspólnoty, której fundamenty i więzi zostały zbudowane na Dekalogu i wartościach, które od tysiącleci wpływają na naszą tradycję, kulturę i tożsamość – zauważył.

Prezydent szczegółowo opisał panowanie Bolesława Chrobrego, jego politykę, aspiracje i podróż na koronację.

Duda wspomniał, że Waleczny ukoronował swoje panowanie królewskim diademem, a „państwo, które energicznie odziedziczył po swoim ojcu Mieszku, nadal cieszyło się chwałą i splendorem przez 33 lata jego rządów”.

– Dziś obchodzimy symboliczne i formalno-prawne potwierdzenie, że nasz naród wyłonił się jako suwerenne państwo i od tej chwili jest szanowanym podmiotem wśród władzy cesarskiej i papieskiej oraz różnych dworów europejskich – powiedział prezydent.

Wyraził ponadto, że „demonstrujemy nasze oddanie bogatym tradycjom polskiej państwowości i szacunek, który jednoczy nas Polaków dla dokonań minionych pokoleń naszych rodaków”.

Gniezno. Marszałek Hołownia: Żyjemy w trudnych czasach próby

– Mam nadzieję, że nasze pokolenie ma potencjał, żeby być pokoleniem pokoju – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Ocenił, że obecnie żyjemy w „trudnym, pełnym wyzwań okresie” i wyraził optymizm, że ten czas może okazać się dla nas szansą, a nie zagrożeniem.

– Wykorzystamy ją tak, jak robili to nasi przodkowie na przestrzeni długich dziejów polskich pokoleń. Podobnie jak pierwszy polski król, którego koronację dziś wspominamy, jak architekci Unii Lubelskiej, twórcy Konstytucji 3 Maja, twórcy II Rzeczypospolitej i pierwszych „Solidarności” mamy wzorce, którymi możemy się kierować – podkreślił.

Zaznaczył, że „nadchodzący okres musi być czasem pokoju dla nas wszystkich”.

Gniezno. Premier Donald Tusk: Żadna partia nie ma monopolu na polskość

Premier Donald Tusk stwierdził, że warto proklamować nową doktrynę narodową – doktrynę piastowską zakorzenioną w sile, a nie tylko w aspiracjach i marzeniach. Podkreślił również, że decyzje podejmowane przez Bolesława Chrobrego ukształtowały Polskę i nadal mają znaczenie.

– Żadna partia ani polityk nie ma monopolu na polską tożsamość – zauważył premier Donald Tusk podczas uroczystego spotkania parlamentarzystów. Podkreślił, że pod biało-czerwoną flagą powinno znaleźć się miejsce dla każdego Polaka.

Według premiera jesteśmy teraz na granicy porównywania się z najsilniejszymi , najefektywniej działającymi gospodarkami świata. – Obserwując tempo naszego rozwoju, mogę śmiało stwierdzić, że za kilka lat rzeczywiście dogonimy największe gospodarki, takie jak Niemcy i Japonia, bo jesteśmy od tego o krok. Musimy mieć tyle wiary w siebie, ile miał Bolesław Chrobry – zaznaczył.

Premier zagwarantował również, że będziemy posiadać najpotężniejszą armię w regionie. – Nie zakładajcie, że to niemożliwe. Nasze wojsko musi być wyposażone, aby stawić czoła potencjalnym zagrożeniom – oświadczył Tusk.

– Jesteśmy gotowi zbudować najsilniejszą armię w tej części świata. Robimy to wspólnie, niezależnie od odmiennych poglądów – dodał.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Uchwała specjalna

Podczas uroczystości przedstawiono uchwałę Sejmu i Senatu dotyczącą 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Podkreślono, że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym narodem , uznanym przez inne państwa europejskie; ugruntowała swoją pozycję jako znacząca siła polityczna w Europie. Zauważono, że stabilność i niepodległość państwa polskiego zostały potwierdzone koronacją Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego, w grudniu 1025 r.

W uchwale stwierdzono, że oba historyczne kamienie milowe „miały kluczowe znaczenie dla dalszego istnienia naszej Ojczyzny, która w kolejnych latach zmagała się zarówno z wewnętrznymi konfliktami, jak i agresją ze strony niektórych sąsiadów”.

WIDEO: Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty pod pomnikiem Bolesława

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *