
Prezydent Andrzej Duda zatwierdził zmianę, która odracza wejście w życie nowych stawek za prąd do 1 października. Jak podaje Ministerstwo Klimatu, zmiany te pozwolą na obniżenie kosztów energii po zakończeniu okresu obowiązywania cen maksymalnych.
Celem nowych przepisów jest umożliwienie obniżenia cen energii elektrycznej po zakończeniu okresu obowiązywania maksymalnych cen.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z cen energii elektrycznej ograniczonych do 500 zł za MWh.
Przedłużenie ważnego terminu
Poprawka stanowi, że wdrożenie zmienionych taryf za energię elektryczną zostanie opóźnione do 1 października tego roku. Obecne przepisy nakazują sprzedawcom składanie wniosków do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zmiany taryf do 30 kwietnia, a zmiany te zaczną obowiązywać od 1 lipca.
Ta zmiana prawna wydłuży termin składania wniosków taryfowych do 31 lipca.
Podczas dyskusji nad projektem ustawy w Sejmie i Senacie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zauważył, że ceny energii na rynkach hurtowych spadły już poniżej ceny zamrożonej.
Zatem opóźnienie we wprowadzeniu nowych taryf ma na celu umożliwienie firmom energetycznym lepszego „odzwierciedlenia” możliwych obniżek rynkowych, co powinno skutkować niższymi kosztami dla gospodarstw domowych.
– W praktyce konsumenci odczują zmiany taryf w czwartym kwartale po zakończeniu okresu obowiązywania cen maksymalnych, więc skala obniżek taryf będzie znacząca. (…) Sytuacja rynkowa wskazuje na tendencję spadkową – podkreślił Miłosz Motyka.
A co ze środkami ochronnymi?
Wiceminister podkreślił również, że struktura cenowa taryf będzie miała wpływ na to, czy środki ochronne zostaną przedłużone.
– Poziom cen po zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki rekalibracji taryf będzie również kluczowym elementem decyzji rządu w sprawie działań ochronnych do końca 2025 r., a konkretnie w odniesieniu do ostatniego kwartału – zapowiedział przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających ochronę odbiorców energii elektrycznej w latach 2023 i 2024 w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, którą w tym tygodniu uchwaliły obie izby ustawodawcze.
Poprawka wejdzie w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.