Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Gdańsk świętuje rocznicę utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności - Gospodarka i Biznes News

Gdańsk świętuje rocznicę utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności

W Gdańsku obchodzona jest rocznica utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku.
Gdańsk świętuje rocznicę utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności - INFBusiness

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Foto: Piotr Witman

„To już 10 lat przy pl. Solidarności 1. Dekadę temu otworzyliśmy siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności i wystawę stałą o rewolucji Solidarności. Narodziła się wtedy jedna z ikon Gdańska. Corocznie gościmy tu ok. miliona osób – odwiedzających wystawy, uczestniczki i uczestników wydarzeń, dzieci i młodzież odbywających zajęcia edukacyjne, aktywistów, diasporę ukraińską i białoruską… Cieszymy się wierną przyjaźnią dawnych demokratycznych opozycjonistów i stoczniowców, darczyńców, wolontariuszek i wolontariuszy, przewodników i przewodniczek, ludzi kultury…” – napisał na stronie internetowej instytucji Basil Kerski, dyrektor ECS.

Kiedy powstało Europejskie Centrum Solidarności?

Europejskie Centrum Solidarności mieści się w pobliżu Stoczni Gdańskiej w budynku, który przypomina rdzewiejący kadłub statku. Budowa ruszyła w 2010 roku i zakończyła się po 4 latach. Wykonawcą wartego 230 mln zł budynku była firma Polimex-Mostostal. Na obłożenie całego budynku na zewnątrz zużyto 18 tys. metrów kwadratowych blachy kortenowskiej. Powierzchnia użytkowa ECS to ok. 26 tys. m kw. W budynku tym znajduje się wystawa stała, wystawy czasowe, aula, biblioteka, sale warsztatowe, mediateka. Jest też biuro byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Obchody rocznicowe w Gdańsku 

Obchody 10 rocznicy otwarcia ECS nakładają się na 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jednym z punków jest m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz, która znajduje się na budynku przy al. Grunwaldzkiej 49 we Wrzeszczu. Odbędą się też spacery po wystawie stałej z przewodnikiem po wystawie z cyklu „Zapytaj o stocznię” oraz „Strajk! Trwa”.

W piątek 30 sierpnia o godz. 10 zaplanowane są uroczystość jubileuszowe ku czci tych, którzy współtworzą to miejsce: dawnych opozycjonistów, darczyńców, wolontariuszy, przewodników. Planowany jest też wernisaż wystawy fotograficznej – „10 lat”. Następnego dnia o godz. 10.30 odbędzie się spotkanie bohaterek i bohaterów Sierpnia ’80, z kolei o godz. 11  śniadanie międzykulturowe przy  historycznej bramie nr 2 stoczni. W samo południe odbędzie się symboliczne otwarcie tej bramy z udziałem bohaterów Sierpnia 80’. O godz. 13 odsłonięty zostanie pomnik Lecha Bądkowskiego, który upamiętnia pisarza, sygnatariusza Porozumienia Gdańskiego, pierwszego rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność” (uroczystość odbędzie się na skwerze u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi).

O godz. 14 w bibliotece ESC będzie debata muzealników „Dziedzictwo dla przyszłości”. Zaplanowano też w ogrodzie zimowym debatę „Nie ma wolności bez solidarności, Solidarność i jej dziedzictwo”. O godz. 20.30 będzie miała miejsce projekcja instalacji wideo na budynku ECS „Istniejące na różnych polach…”, przygotowana absolwenta ASP w Gdańsku Roberta Sochackiego. O godz. 21 planowana jest zabawa taneczna, w przestrzeń między fontanną a bramą nr 2. Wydarzenie to zostało oprotestowane przez Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia „Godność”, który w liście do władz miasta Gdańska i dyrekcji ECS stwierdził, że odbywa się „w pobliżu miejsca, gdzie w Grudniu 1970 lała się krew”.

1 września, w godz. 11 – 15 w ECS odbędzie się cykl imprez pod hasłem Rodzinna Niedziela. W programie m.in. filmy dla dzieci, warsztaty, czytanie sztuki dla dzieci autorstwa białoruskiego dramatopisarza Andrieja Iwanowa – czytają aktorki i aktorzy Teatru Miniatura. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *