![Glapiński: prognozy nie wskazują na rychły spadek inflacji do celuTVN24 Glapiński: prognozy nie wskazują na rychły spadek inflacji do celu](/wp-content/uploads/2025/02/4a46d8690bad48d69b0c1f98a61fa086.jpg)
Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent – wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.
Zdaniem analityka ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że dość łatwo można było znaleźć lokaty bankowe z oprocentowaniem wynoszącym 6 procent, a czasami nawet ponad 7 procent.
– Obecnie takie oferty wciąż są dostępne, lecz zwykle jako promocje skierowane wyłącznie do nowych klientów i na krótki okres – komentuje Michał Ratajczak.
Jego zdaniem w kolejnych miesiącach znalezienie takich ofert będzie coraz trudniejsze. – W drugiej połowie roku spodziewane są znaczące obniżki stóp procentowych, a kolejne w przyszłym roku. Wkrótce mogą stać się niedostępne oferty z oprocentowaniem wynoszącym 5 procent, a średnie oprocentowanie lokat jeszcze w tym roku może spaść w okolice 3 procent – twierdzi analityk.
Obligacje skarbowe
Jak ocenia Ratajczak, zamiast korzystać z promocyjnej lokaty na przykład na trzy miesiące, warto rozważyć zagwarantowanie sobie wysokiego oprocentowania na dłuższy okres np. 3 lata.
– Niestety niewiele banków oferuje lokaty ze stałym oprocentowaniem na tak długi czas, a te, które je mają, proponują oprocentowanie na poziomie 3,5-4 procent – zauważa.
Jak wyjaśnia, zdecydowanie lepiej wypadają na tym tle trzyletnie obligacje skarbowe, które w całym okresie gwarantują oprocentowanie na poziomie 5,95 proc. Jednocześnie – jak podkreśla analityk – ten poziom dotyczy obligacji kupowanych obecnie i nie można wykluczyć, że to oprocentowanie w najbliższym czasie zostanie obniżone dla nowych wpłat.