PIT za 2024 r. Rozliczenia rozpoczęte. Kiedy upływa termin składania deklaracji?

Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, omawia rozliczenia podatkowe za 2024 r.

Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, rozmawia o rozliczeniach podatkowych za 2024 r. TVN24

W sobotę rozpoczął się proces składania zeznań PIT za 2024 r. „Można złożyć zeznanie podatkowe na wiele sposobów, ale gorąco polecamy skorzystanie z usługi Twój e-PIT lub odwiedzenie strony internetowej podatki.gov.pl” – powiedział Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Izby Skarbowej (KAS). Eksperci sugerują, że warto przejrzeć rozliczenie przygotowane przez urząd skarbowy i skorzystać z okazji, aby obniżyć swoje zobowiązanie podatkowe.

„Od 15 lutego, czyli w sobotę, rozpocznie się rozliczenie podatku dochodowego za 2024 r. Okres ten potrwa do środy, 30 kwietnia, w tym roku nie zostanie przedłużony. Zeznanie podatkowe można składać na różne sposoby, ale gorąco zachęcamy do korzystania z serwisu Twój e-PIT lub strony internetowej podatki.gov.pl” – powiedział Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef KAS, podczas briefingu prasowego w piątek.

Oczywiście, możesz również wypełnić zeznanie na papierze i albo złożyć je w urzędzie skarbowym, albo wysłać pocztą. W tym drugim przypadku liczy się data wysłania.

Przeczytaj także: Jak złożyć zeznanie podatkowe online. Trzy metody

Aplikacja e-Urząd Skarbowy

Wiceminister finansów przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy zeznania podatkowe można składać również za pośrednictwem aplikacji , która jest już dostępna. Umożliwia ona dostęp do e-Urzędu Skarbowego. „Aplikację tę pobrało 80 tys. użytkowników. Pod koniec marca i na początku kwietnia wdrożymy płatność za pomocą kart płatniczych , co będzie korzystne dla podatników” – dodał szef KAS.

Obecnie e-Urząd Skarbowy umożliwia dokonywanie płatności podatkowych za pomocą Blika lub przelewu elektronicznego . Jak zaznaczyła Małgorzata Krok, wiceminister finansów i zastępca szefa KAS, w obu scenariuszach przelew trafi na rachunek podatnika.

„Usługa Twój e-PIT będzie obsługiwać najpopularniejsze formularze, takie jak PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 i PIT-36L” – wyjaśnia Małgorzata Krok.

Ulga podatkowa

„Formularze będą automatycznie obejmować ulgę dla dzieci, jeśli podatnik skorzystał z niej w 2023 r., a także ulgę dla osób młodych. Zostaną one również uzupełnione o ulgę dla pracujących seniorów, ulgę powrotną i ulgę dla rodzin wielodzietnych, pod warunkiem, że zostały one uwzględnione w formularzu podatkowym złożonym przez pracodawcę. W przeciwnym razie musisz samodzielnie uwzględnić tę ulgę” – wspomniała.

Przeczytaj także: Miliony Polaków skorzystały z tej ulgi >>>

Przypomniała podatnikom, że jeśli nie skorzystają z ulg i odliczeń, nie ma obowiązku przyjęcia zeznania. Zostanie ono automatycznie przyjęte ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, czyli 30 kwietnia.

„Jednak PIT-37 i PIT-38 będą wymagały akceptacji. Podatnicy wypełniający PIT-28, PIT-36 i PIT-36L muszą się zalogować do serwisu i sami zaakceptować zeznanie” – dodała Małgorzata Krok.

Formularze, które nie wymagają akceptacji, dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą. Są one wypełniane na podstawie danych dostępnych Ministerstwu Finansów, które obejmują kwoty zaliczek, chociaż ministerstwo nie ma pełnych informacji o dochodach i wydatkach przedsiębiorców.

Kiedy nastąpi zwrot podatku za 2024 rok?

Podczas konferencji przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślili, że standardowe terminy zwrotu podatku wynoszą 45 dni w przypadku zeznań składanych drogą elektroniczną i trzy miesiące w przypadku zeznań składanych w formie papierowej.

„Mimo to w ubiegłym roku średni okres zwrotu wynosił 15 dni, a najszybszy zwrot nastąpił w ciągu zaledwie 1 dnia” – stwierdził zastępca szefa KAS.

Podczas oczekiwania na zwrot możesz monitorować jego status, logując się do e-Urzędu Podatkowego. Dostępna jest tam usługa „Zwroty podatku”, która umożliwia samodzielne sprawdzenie statusu zwrotu , daty zwrotu lub rozliczenia nadpłaty z innymi zobowiązaniami podatkowymi .

Wiceminister Łoboda dodał, że osoby szukające pomocy w urzędach skarbowych znajdą tam potrzebne im informacje.

„Radzimy jednak podatnikom, aby zgłaszali się do urzędów tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Mogą również umówić się na wizytę. Chcę jednak podkreślić, że usługa Twój e-PIT , wniosek i e-Urząd Skarbowy to nasze preferowane metody komunikacji. Dostępna jest również infolinia” – stwierdził szef KAS.

Korzystne jest sprawdzenie swojego zeznania podatkowego

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *