Zdjęcie: Adobe Stock
Polskie zespoły badawcze z koncepcjami innowacyjnych terapii, możliwych leków, szczepionek, narzędzi diagnostycznych lub innych technologii medycznych mogą składać wnioski do programu mentoringowego utworzonego na Uniwersytecie Stanforda. Okres składania pomysłów pozostanie otwarty do 20 marca tego roku.
Ta inicjatywa jest znana jako SPARK Poland – polska wersja programu mentoringowego zaprojektowana w celu promowania naukowych przedsięwzięć w biomedycynie w kierunku praktycznej implementacji i komercjalizacji. Jej celem jest ustanowienie ram, które ułatwią konwersję pomysłów na wynalazki biomedyczne do zastosowań w świecie rzeczywistym, a jednocześnie będą służyć jako rozwiązanie wzorcowe dla krajowego krajobrazu biotechnologicznego.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 2,9 mln zł na realizację tej inicjatywy. Program jest inicjowany i organizowany przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
W praktyce oznacza to dwuletni, rygorystyczny i ustrukturyzowany proces mentoringu z doświadczonymi ekspertami i praktykami, połączony z dostępem do finansowania badań w łącznej kwocie 300 000 zł dla każdego uczestniczącego zespołu. W ramach inicjatywy trzy wybitne zespoły naukowe będą miały okazję zweryfikować swoje koncepcje dotyczące terapii, potencjalnych leków, szczepionek, narzędzi diagnostycznych lub innych innowacji medycznych.
Program obejmuje szeroki zakres specjalizacji medycznych, w tym onkologię, kardiologię, dermatologię, endokrynologię, gastroenterologię, hematologię, hepatologię, immunologię, zaburzenia metaboliczne, neurologię, choroby neurodegeneracyjne, okulistykę, chirurgię, reumatologię, rzadkie choroby, pulmonologię, psychiatrię, chirurgię plastyczną, laryngologię, zaburzenia genetyczne, procesy starzenia, ciążę, zdrowie matki i dziecka, problemy sercowo-naczyniowe, anestezjologię i diagnostykę.
O stypendium mogą ubiegać się zespoły składające się z doświadczonych naukowców, klinicystów lub doktorantów.
Koncepcje przedstawione przez wybrane zespoły naukowe zostaną poddane analizie poprzez współpracę między autorami, mentorami i kierownikiem projektu, który jest ekspertem w zakresie oceny strategii i wyceny biotechnologii. W trakcie trwania programu każdy wykwalifikowany zespół będzie ściśle współpracować z kierownikiem projektu, którego rolą jest kierowanie naukowcami poprzez zadawanie pytań, oferowanie spostrzeżeń i sugerowanie możliwych kierunków działań. Kierownik projektu zajmie się również pilnymi potrzebami zespołu, takimi jak łączenie ich z konkretnymi ekspertami w sektorze farmaceutycznym lub biomedycznym. Udział w programie zapewni jasność co do tego, czy pomysł na zastosowanie wyników badań w medycynie ma potencjał do wdrożenia i komercjalizacji, a także jak ustrukturyzować badania, aby zwiększyć prawdopodobieństwo pomyślnej realizacji.
Inicjatywa SPARK działa obecnie w 21 krajach na całym świecie, w tym w 8 państwach europejskich: Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Finlandii, Włoszech i Republice Czeskiej.
W Polsce został uruchomiony przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w 2019 r. Jego faza pilotażowa została przeprowadzona we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB). W tej fazie rozwijano trzy projekty, z których jeden jest obecnie na zaawansowanym etapie tworzenia spółki. Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN posuwa się teraz dalej i poprzez rozwój inicjatywy SPARK Polska ogłasza ogólnopolski konkurs, zapraszając innowacyjne przedsięwzięcia w dziedzinie biomedycyny.
Okres składania pomysłów będzie otwarty do 20 marca tego roku. Szczegóły dotyczące programu i naboru wniosków można znaleźć na stronie sparkpoland.edu.pl
Nauka w Polsce
zana/