Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Starożytni doprowadzili do skażenia ołowiem regionu Morza Egejskiego, może już 5,2 tys. lat temu - Gospodarka i Biznes News

Starożytni doprowadzili do skażenia ołowiem regionu Morza Egejskiego, może już 5,2 tys. lat temu

Mapa miejsc, z których pobierano osady do badania (zaznaczone okręgami zamkniętymi ) i inne rdzenie, analizowane już wcześniej, wykorzystane w badaniu (zaznaczone zielonymi owartymi okręgami); źródło: Andreas Koutsodendris et al., Communications Earth & Environment Mapa miejsc, z których pobierano osady do badania (zaznaczone okręgami zamkniętymi ) i inne rdzenie, analizowane już wcześniej, wykorzystane w badaniu (zaznaczone zielonymi owartymi okręgami); źródło: Andreas Koutsodendris et al., Communications Earth & Environment

Starożytni doprowadzili do skażenia ołowiem regionu Morza Egejskiego – potwierdzają badacze na łamach „Communications Earth & Environment”. Z nowych badań wynika, że zanieczyszczenie tym metalem mogło się tam zacząć około 5 200 lat temu.

W Cesarstwie Rzymskim ołów wykorzystywany był na dużą skalę. Używano pokrytych ołowiem garnków, kosmetyków z wykorzystaniem tego metalu, a przede wszystkim – ołowianych rur do transportu wody. Ołowiem pokrywano również fragmenty konstrukcji, np. powierzchnię żelaznych klamr, wykorzystanych w kamiennych zbiornikach na wodę. Użycie ołowiu w dużej skali powodowało, że pierwiastek ten na dużą skalę przedostawał się do organizmów ludzi, ale też do środowiska: wody, gleby i powietrza.

Andreas Koutsodendris z Instytutu Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Heidelbergu (Niemcy) i jego współpracownicy z Niemiec oraz Grecji analizowali zawartość ołowiu w osadach morskich. Próbki tych osadów – w postaci tzw. rdzeni (przekroju przez warstwy, gromadzące się przez setki czy tysiące lat), wydobyli z różnych obszarów dna Morza Egejskiego. Oprócz próbek z dna morza naukowcy analizowali również podobne próbki pozyskane na północy Grecji, z torfowiska Tenaghi Philippon.

Badacze analizowali także obecne w rdzeniach historyczne zarodniki i pyłki roślinne, zestawiając te dane z innymi znanymi danymi dotyczącymi badanego regionu, i z danymi na temat zawartości ołowiu. W ten sposób oceniali, jak na tamtejsze ekosystemy wpływały historyczne zmiany społeczne i kulturowe.

1
Mapa miejsc, z których pobierano osady do badania (zaznaczone okręgami zamkniętymi ) i inne rdzenie, analizowane już wcześniej, wykorzystane w badaniu (zaznaczone zielonymi owartymi okręgami); źródło: Andreas Koutsodendris et al., Communications Earth & Environment

Najstarszy zarejestrowany ślad zanieczyszczenia ołowiem, związany prawdopodobnie z aktywnością człowieka, wykryto w jednej z próbek z torfowisk Tenaghi Philippon. Autorzy badania szacują, że ma on około 5 200 lat.

To mniej więcej 1 200 lat wcześniej niż dotychczas znane najstarsze ślady antropogenicznego skażenia ołowiem, zarejestrowane w rdzeniach wydobytych z torfowisk na półwyspie Bałkańskim.

Zdaniem autorów analiz (DOI 10.1038/s43247-024-01921-7) zmiany w historycznych danych dotyczących wegetacji, a także sygnał świadczący o wzroście skażenia ołowiem około 2 150 lat temu, mogą być związane z trwającą w tym czasie ekspansją Cesarstwa Rzymskiego na tereny Starożytnej Grecji. Właśnie wtedy wzrosło wydobycie złota, srebra i innych metali, używanych wówczas m.in. jako środek płatniczy. Jednym z sygnałów świadczących o wzroście zanieczyszczenia ołowiem w tamtym czasie jest pierwszy dowód na obecność tego metalu w rdzeniu z osadów z dna morza. Naukowcy sugerują, że to najstarszy znany zapis prawdopodobnego skażenia ołowiem środowiska morskiego. (PAP)

zan/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *