Jak sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy: szanse, zagrożenia i reakcja firm

Narzędzia sztucznej inteligencji zmieniają krajobraz zatrudnienia. Wpływ będzie najbardziej widoczny dla personelu administracyjnego, zespołów księgowych i specjalistów ds. wprowadzania danych. Narzędzia te są również korzystne dla procesów rekrutacyjnych. Pomagają w identyfikacji najbardziej odpowiednich kandydatów, którzy posiadają pożądane umiejętności dla firmy, nawet jeśli nie mają formalnych kwalifikacji w branży. Francine Katsoudas, wiceprezes wykonawczy Cisco i mówca na Impact'25, podkreśla, że sztuczna inteligencja sprzyja bardziej inkluzywnej strategii rekrutacji.

Sanna Marin i Francine Katsoudas (Cisco) na konferencji Impact'24.
Sanna Marin i Francine Katsoudas (Cisco) na konferencji Impact'24.

Niedawny raport „Future of Jobs Report” Światowego Forum Ekonomicznego przewiduje, że do 2027 r. z globalnej siły roboczej zniknie 83 mln stanowisk, a pojawi się 69 mln nowych. Zebrane dane wskazują, że personel wprowadzający dane, personel administracyjny, księgowi, pracownicy ds. płac, pracownicy finansowi i ubezpieczeniowi, kasjerzy, w tym kasjerzy bankowi, a także osoby zajmujące się dokumentacją i przechowywaniem danych są najbardziej narażone na utratę pracy z powodu postępu AI. Raport wskazuje również na malejące zapotrzebowanie na sprzedawców bezpośrednich oraz specjalistów ds. kredytów i pożyczek. Zawody te obejmują przede wszystkim powtarzalne zadania, co sprawia, że są stosunkowo łatwe do zautomatyzowania. Ich redukcja jest nieuniknionym wynikiem ewolucji technologicznej i AI.

Prof. Aleksandra Przegalińska, badaczka specjalizująca się w nowych technologiach, zauważyła w podcaście „Biznes. Między wierszami”, że firmy i organizacje już teraz szeroko wykorzystują AI w różnych sektorach, takich jak bankowość, opieka zdrowotna i logistyka. Naukowiec będzie prelegentem na 10. jubileuszowej edycji Impact'25 – najważniejszego wydarzenia ekonomiczno-technologicznego w tym regionie Europy, zaplanowanego na 14-15 maja tego roku w Poznaniu. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że systemy rekomendacji, personalizacja treści i poszukiwanie nowych leków i terapii to tylko kilka praktycznych zastosowań AI. W przeciwieństwie do ludzi, AI doskonale radzi sobie z analizą ogromnych zbiorów danych.


Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *