Jaka pomoc dla firm poszkodowanych w powodzi? Donald Tusk: nie będę skąpił grosza

Premier nie zdradza jeszcze wielu szczegółów w odniesieniu do pomocy przedsiębiorcom, którzy ucierpieli przez powódź. Rząd ma nie być skąpy. Część wsparcia będzie wynikać z rozporządzenia, którego treść ujawnił w środę resort finansów.

Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk | Foto: Maciej Kulczyński / PAP

Donald Tusk, który był gościem TVP Info po wieczornym wydaniu serwisu informacyjnego, zapowiedział, że na odbudowę po wrześniowej powodzi trzeba będzie przeznaczyć więcej niż 2 mld zł, które rząd już zabezpieczył w budżecie.

— Będziemy odbudowywać mieszkania, domy, infrastrukturę z pieniędzy polskich i europejskich, ale państwowych. Rząd tutaj nie będzie skąpił grosza i nie zostawimy żadnej gminy, żadnej rodziny bez pomocy. To będzie narodowy program odbudowy — powiedział szef rządu na antenie TVP Info.

Premier mówił też o pomocy dla osób poszkodowanych, które prowadziły na zalanych terenach działalność gospodarczą. – Ci, którzy zostali poszkodowani, będą mieli bardzo solidne ulgi, nie tylko, jeśli chodzi o ZUS – powiedział i dodał, że trwają prace nad rozwiązaniami.

Są już nawet konkrety. Resort finansów opublikował w środę projekt rozporządzenia, które ma wesprzeć przedsiębiorców dotkniętych powodzią. Wprowadza istotne zmiany w terminach podatkowych. Podatnicy PIT będą mieli czas na zapłatę zaliczek na podatek dochodowy aż do 30 kwietnia przyszłego roku, natomiast dla firm rozliczających się na zasadach CIT termin ten wydłużono do 31 marca 2025 r. Zmiany dotyczą zaliczek miesięcznych i kwartalnych za okres od sierpnia do grudnia.

Projekt przewiduje również ułatwienia dla płatników, którzy pobrali zaliczki na podatek dochodowy lub rozliczają się ryczałtem. Dla nich termin płatności został przesunięty na 30 kwietnia 2025 r. Podmioty likwidujące działalność gospodarczą otrzymają więcej czasu na złożenie rocznych deklaracji podatkowych.

W obszarze VAT projekt zakłada odroczenie do 25 stycznia 2025 r. terminu zapłaty podatku wynikającego z deklaracji miesięcznych lub kwartalnych. Terminy składania deklaracji dla pewnych okresów zostały również przesunięte. Podobne udogodnienia dotyczą podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, gdzie terminy złożenia deklaracji i zapłaty zostały wydłużone do 31 stycznia 2025 r.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, co pozwoli przedsiębiorcom szybko dostosować się do nowych terminów i zmniejszyć obciążenia związane z bieżącymi zobowiązaniami podatkowymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *