O tym, jakie korzyści dla firmy i jej klientów niesie wspólnie utworzenie nowej globalnej sieci, rozmawiamy z Olivierem Degand, Partnerem Zarządzającym, Małgorzatą Pek, Partnerem odpowiedzialną za audyt i doradztwo dla instytucji finansowych oraz Kingą Baran, Partnerem odpowiedzialną za usługi doradztwa podatkowego w Forvis Mazars w Polsce.
Business Insider: Dlaczego Mazars i amerykański Forvis zdecydowały się na utworzenie nowej globalnej sieci?
Olivier Degand: Powstanie Forvis Mazars jest naturalnym przedłużeniem 20-letniej współpracy, z uwzględnieniem dziedzictwa obu firm z ponad 100-letnią (Forvis) i 80-letnią (Mazars) tradycją. Obecnie Forvis Mazars znajduje się w gronie 10 czołowych globalnych sieci[1] audytorsko-doradczych i może jeszcze efektywniej reagować na wymagania i potrzeby rynku. Utworzenie wspólnej sieci zapewnia możliwość świadczenia spójnych, wysokiej jakości i kompleksowych usług w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, outsourcingu księgowego i kadrowo-płacowego, konsultingu, doradztwa finansowego oraz w zakresie zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Naszą filozofią jest dogłębne zrozumienie branż, w jakich działają nasi klienci, co pozwala na bardziej wnikliwe spojrzenie na sytuację rynkową oraz precyzyjne dopasowanie rozwiązań i skuteczne doradztwo.
Na czym konkretnie polega ten pionierski model?
OD: Unikatowy i elastyczny model biznesowy, jakim jest Forvis Mazars, to formalne porozumienie, w ramach którego dwie niezależne organizacje członkowskie, Forvis Mazars Group S.C. i Forvis Mazars LLP (w Stanach Zjednoczonych) dzielą wspólną globalną strategię, działają pod jedną marką i stosują jednolite standardy jakości oraz obsługi klienta. Taki model biznesowy znacząco wyróżnia Forvis Mazars na tle innych podmiotów na rynku, ponieważ mimo tak dużej skali sieć składa się wyłącznie z dwóch organizacji członkowskich, które tworzą jeden podmiot o łącznym rocznym przychodzie 5 mld. dol., zatrudniający 40 tys. specjalistów w ponad 100 krajach i terytoriach. Dzięki temu staliśmy się prawdziwie globalnym graczem oferującym możliwość rzeczywistego wyboru na rynku usług audytorskich i doradczych, na którym często brakuje prawdziwej alternatywy.
Jakie wyzwania trzeba było pokonać, tworząc nową sieć?
OD: Budowanie takiego modelu biznesowego wymaga odpowiednich osób, adekwatnego modelu zarządzania, w tym zarządzania ryzykiem, efektywnej komunikacji oraz dobrze przemyślanego planu działania i jego koordynacji na poziomie globalnym. Ważna była też integracja wszystkich systemów operacyjnych, informatycznych oraz zapewnienie zgodności z różnymi środowiskami regulacyjnymi. Dodatkowo istotny element całego procesu stanowiły strategiczne decyzje dotyczące integracji marki i pozycjonowania na rynku.
Co oznacza w Państwa ujęciu podejście sektorowe i jakie niesie korzyści?
Małgorzata Pek: Dobrym przykładem podejścia sektorowego jest powołanie odrębnego zespołu Audytu i Doradztwa dla instytucji finansowych w Polsce, który świadczy kompleksowe usługi na rzecz takich podmiotów jak banki, ubezpieczyciele czy fundusze inwestycyjne. Działamy w formule zintegrowanej, dzieląc się doświadczeniami z innymi ekspertami sektora finansowego Forvis Mazars na świecie. W ten sposób budowana jest przewaga konkurencyjna, poprzez bieżący dostęp do praktyk rynkowych nie tylko polskich instytucji finansowych, ale także przez dzielenie się benchmarkami z innych rynków.
Jak Forvis Mazars zmieni branżowy rynek?
Kinga Baran: Forvis Mazars jest pionierem na rynku, zarówno w sposobie prowadzenia działalności, jak i w inwestowaniu w kapitał ludzki, przez co wnosi dynamikę na globalny rynek audytu i doradztwa, będąc prawdziwą alternatywą dla tzw. Wielkiej Czwórki. Ponadto, nasi specjaliści wywodzą się często z szeroko pojętej branży finansowo-księgowej, co pozwala nam spojrzeć kompleksowo na klienta – jednocześnie z perspektywy podatkowej, finansowej i prawnej. Forvis Mazars jest też jedną z niewielu globalnych firm, działających lokalnie, która jest w stanie kompleksowo zaopiekować się kapitałem zagranicznych spółek i nim pokierować – począwszy od inwestycji dokonywanych w Polsce, kończąc na założeniu spółek i prowadzenia im obsługi księgowo-doradczej.
Integracja na rynku chociażby doradztwa podatkowego jest potrzebna naszym klientom z uwagi na globalizację i stopień skomplikowania przepisów podatkowych. Przykładem jest choćby globalny podatek wyrównawczy, który ma zostać niebawem wprowadzony (tzw. Pillar 2[2]). Będzie on polegał na konieczności wyliczania realnych obciążeń podatkowych tam, gdzie dany koncern światowy prowadzi swoją działalność. Dostarczamy rozwiązania technologiczne, umożliwiające sprawne policzenie takiego podatku w przypadku spółek prowadzących działalność w więcej niż jednym kraju.
MP: Forvis Mazars przewodniczy grupie roboczej EFRAG (Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej), która obecnie współtworzy obowiązkowe ramy UE dla CSRD (nowa unijna dyrektywa dotycząca raportowania niefinansowego). Nie wszystkie firmy audytorsko – doradcze decydują się na inwestycje w obszar kompetencji ESG, firmie globalnej takiej jak nasza dużo łatwiej jest świadczyć usługi w tym zakresie. Możemy korzystać ze wsparcia ekspertów z innych krajów, a dodatkowo inwestujemy w rozwój metodologii czy narzędzia na poziomie globalnym.
Obecnie oczekiwania rynku branżowego mocno ewoluują, znaczącą rolę zaczyna chociażby odgrywać technologia.
MP: Tak, to zdecydowanie silny trend rozwoju branży we wszystkich naszych usługach, zarówno wewnątrz firmy, jak i zewnętrznie w kontekście współpracy z naszymi klientami. Forvis Mazars od lat inwestuje w innowacje, przykładowo w obszarze audytu prowadzimy globalny program „Global Reinventing Audit”, w ramach którego wdrażane są rozwiązania zwiększające jakość i efektywność prac audytowych. W ramach tego projektu wdrożyliśmy na całym świecie jednolitą platformę online do dokumentacji prac audytorskich z zaawansowanymi funkcjami zarządzania projektami. Wdrażamy rozwiązania do analizy danych, w tym oparte o sztuczną inteligencję czy rozwiązania automatyzujące procesy audytowe, takie jak udział w inwentaryzacji i wiele, wiele innych.
[1] Źródło: Ranking IAB World Network 2023
[2] Jest to koncepcja wprowadzenia globalnego podatku minimalnego, wypracowana na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach projektu BEPS 2.0. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie podatku wyrównawczego, tak aby efektywna stawka podatkowa grupy w danym kraju nie była niższa niż 15%.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Materiał reklamowy na zlecenie marki Forvis Mazars Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się