O tym, jakie korzyści dla firmy i jej klientów niesie wspólnie utworzenie nowej globalnej sieci, rozmawiamy z Olivierem Degand, Partnerem Zarządzającym, Małgorzatą Pek, Partnerem odpowiedzialną za audyt i doradztwo dla instytucji finansowych oraz Kingą Baran, Partnerem odpowiedzialną za usługi doradztwa podatkowego w Forvis Mazars w Polsce.

Business Insider: Dlaczego Mazars i amerykański Forvis zdecydowały się na utworzenie nowej globalnej sieci?
Olivier Degand: Powstanie Forvis Mazars jest naturalnym przedłużeniem 20-letniej współpracy, z uwzględnieniem dziedzictwa obu firm z ponad 100-letnią (Forvis) i 80-letnią (Mazars) tradycją. Obecnie Forvis Mazars znajduje się w gronie 10 czołowych globalnych sieci[1] audytorsko-doradczych i może jeszcze efektywniej reagować na wymagania i potrzeby rynku. Utworzenie wspólnej sieci zapewnia możliwość świadczenia spójnych, wysokiej jakości i kompleksowych usług w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, outsourcingu księgowego i kadrowo-płacowego, konsultingu, doradztwa finansowego oraz w zakresie zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Naszą filozofią jest dogłębne zrozumienie branż, w jakich działają nasi klienci, co pozwala na bardziej wnikliwe spojrzenie na sytuację rynkową oraz precyzyjne dopasowanie rozwiązań i skuteczne doradztwo.
Na czym konkretnie polega ten pionierski model?
OD: Unikatowy i elastyczny model biznesowy, jakim jest Forvis Mazars, to formalne porozumienie, w ramach którego dwie niezależne organizacje członkowskie, Forvis Mazars Group S.C. i Forvis Mazars LLP (w Stanach Zjednoczonych) dzielą wspólną globalną strategię, działają pod jedną marką i stosują jednolite standardy jakości oraz obsługi klienta. Taki model biznesowy znacząco wyróżnia Forvis Mazars na tle innych podmiotów na rynku, ponieważ mimo tak dużej skali sieć składa się wyłącznie z dwóch organizacji członkowskich, które tworzą jeden podmiot o łącznym rocznym przychodzie 5 mld. dol., zatrudniający 40 tys. specjalistów w ponad 100 krajach i terytoriach. Dzięki temu staliśmy się prawdziwie globalnym graczem oferującym możliwość rzeczywistego wyboru na rynku usług audytorskich i doradczych, na którym często brakuje prawdziwej alternatywy.

Jakie wyzwania trzeba było pokonać, tworząc nową sieć?
OD: Budowanie takiego modelu biznesowego wymaga odpowiednich osób, adekwatnego modelu zarządzania, w tym zarządzania ryzykiem, efektywnej komunikacji oraz dobrze przemyślanego planu działania i jego koordynacji na poziomie globalnym. Ważna była też integracja wszystkich systemów operacyjnych, informatycznych oraz zapewnienie zgodności z różnymi środowiskami regulacyjnymi. Dodatkowo istotny element całego procesu stanowiły strategiczne decyzje dotyczące integracji marki i pozycjonowania na rynku.
Co oznacza w Państwa ujęciu podejście sektorowe i jakie niesie korzyści?
Małgorzata Pek: Dobrym przykładem podejścia sektorowego jest powołanie odrębnego zespołu Audytu i Doradztwa dla instytucji finansowych w Polsce, który świadczy kompleksowe usługi na rzecz takich podmiotów jak banki, ubezpieczyciele czy fundusze inwestycyjne. Działamy w formule zintegrowanej, dzieląc się doświadczeniami z innymi ekspertami sektora finansowego Forvis Mazars na świecie. W ten sposób budowana jest przewaga konkurencyjna, poprzez bieżący dostęp do praktyk rynkowych nie tylko polskich instytucji finansowych, ale także przez dzielenie się benchmarkami z innych rynków.
Jak Forvis Mazars zmieni branżowy rynek?
Kinga Baran: Forvis Mazars jest pionierem na rynku, zarówno w sposobie prowadzenia działalności, jak i w inwestowaniu w kapitał ludzki, przez co wnosi dynamikę na globalny rynek audytu i doradztwa, będąc prawdziwą alternatywą dla tzw. Wielkiej Czwórki. Ponadto, nasi specjaliści wywodzą się często z szeroko pojętej branży finansowo-księgowej, co pozwala nam spojrzeć kompleksowo na klienta – jednocześnie z perspektywy podatkowej, finansowej i prawnej. Forvis Mazars jest też jedną z niewielu globalnych firm, działających lokalnie, która jest w stanie kompleksowo zaopiekować się kapitałem zagranicznych spółek i nim pokierować – począwszy od inwestycji dokonywanych w Polsce, kończąc na założeniu spółek i prowadzenia im obsługi księgowo-doradczej.
Integracja na rynku chociażby doradztwa podatkowego jest potrzebna naszym klientom z uwagi na globalizację i stopień skomplikowania przepisów podatkowych. Przykładem jest choćby globalny podatek wyrównawczy, który ma zostać niebawem wprowadzony (tzw. Pillar 2[2]). Będzie on polegał na konieczności wyliczania realnych obciążeń podatkowych tam, gdzie dany koncern światowy prowadzi swoją działalność. Dostarczamy rozwiązania technologiczne, umożliwiające sprawne policzenie takiego podatku w przypadku spółek prowadzących działalność w więcej niż jednym kraju.

MP: Forvis Mazars przewodniczy grupie roboczej EFRAG (Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej), która obecnie współtworzy obowiązkowe ramy UE dla CSRD (nowa unijna dyrektywa dotycząca raportowania niefinansowego). Nie wszystkie firmy audytorsko – doradcze decydują się na inwestycje w obszar kompetencji ESG, firmie globalnej takiej jak nasza dużo łatwiej jest świadczyć usługi w tym zakresie. Możemy korzystać ze wsparcia ekspertów z innych krajów, a dodatkowo inwestujemy w rozwój metodologii czy narzędzia na poziomie globalnym.

Obecnie oczekiwania rynku branżowego mocno ewoluują, znaczącą rolę zaczyna chociażby odgrywać technologia.
MP: Tak, to zdecydowanie silny trend rozwoju branży we wszystkich naszych usługach, zarówno wewnątrz firmy, jak i zewnętrznie w kontekście współpracy z naszymi klientami. Forvis Mazars od lat inwestuje w innowacje, przykładowo w obszarze audytu prowadzimy globalny program „Global Reinventing Audit”, w ramach którego wdrażane są rozwiązania zwiększające jakość i efektywność prac audytowych. W ramach tego projektu wdrożyliśmy na całym świecie jednolitą platformę online do dokumentacji prac audytorskich z zaawansowanymi funkcjami zarządzania projektami. Wdrażamy rozwiązania do analizy danych, w tym oparte o sztuczną inteligencję czy rozwiązania automatyzujące procesy audytowe, takie jak udział w inwentaryzacji i wiele, wiele innych.
[1] Źródło: Ranking IAB World Network 2023
[2] Jest to koncepcja wprowadzenia globalnego podatku minimalnego, wypracowana na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach projektu BEPS 2.0. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie podatku wyrównawczego, tak aby efektywna stawka podatkowa grupy w danym kraju nie była niższa niż 15%.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Materiał reklamowy na zlecenie marki Forvis Mazars Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Awaria w "warszawskim Hongkongu". Bez prądu i wody przez jednego mieszkańca
wczoraj 16:31 Biznes
Zygmunt Solorz odwołał synów ze spółek. Przez rok zarobili u niego milionowe kwoty
wczoraj 12:50 Biznes
Bloomberg pisze o rodzinnym konflikcie w Cyfrowym Polsacie
wczoraj 12:19 Materiał promocyjny
Jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy w Internecie? Ekspert radzi
wczoraj 09:37 Biznes
Patagonia zwalnia i rozpoczyna "transformację biznesową". Ma przygotować firmę na kolejne 50 lat
wczoraj 06:34 Materiał promocyjny
Szkolenia HR – kursy i akademie dla kadr, płac i działów HR
wtorek 16:18 Biznes
Tobias Solorz za burtą Cyfrowego Polsatu. Wystarczyła godzina
wtorek 15:14 Biznes
Polska przegrała z australijską spółką. Musi zapłacić 1,3 mld zł odszkodowania
wtorek 12:27 Materiał promocyjny
Ideał piękna według AI – nie ufaj mu
wtorek 10:35 Biznes
Orlen pokazuje wyniki audytu po rządach Daniela Obajtka. "5 mld zł straty"
wtorek 10:11 Biznes
Prawnik dzieci Zygmunta Solorza: sukcesja się dokonała
poniedziałek 18:14 Biznes
KNF zaprzecza oświadczeniu Cinkciarza. Ten zapowiada pozwy
poniedziałek 17:32 Materiał promocyjny
Onet Rano Finansowo: Jak możemy zaoszczędzić dzięki programowi „Czyste powietrze”?
poniedziałek 14:35 Biznes
Zygmunt Solorz pokazał się publicznie. Kto siedział obok przedsiębiorcy?
poniedziałek 14:22 Biznes
Tobias Solorz, najstarszy syn Zygmunta Solorza. Co o nim wiadomo?
poniedziałek 13:30 Biznes
Fintech rusza na wojnę z bankami. Zapowiada pozwy na 2 mld zł
poniedziałek 13:12 Biznes
Piotr Żak odwołany z rady nadzorczej ZE PAK. Kim jest młodszy syn Zygmunta Solorza?
poniedziałek 13:00 Biznes
Mniej znane biznesowe dziecko Zygmunta Solorza. Tu doszło do pierwszego sukcesyjnego starcia
poniedziałek 12:09 Biznes
Rząd przyjrzy się paczkomatom. Możliwa zmiana przepisów
poniedziałek 11:24 Biznes
Polityka Chin uderza w polskich producentów. Eksport spada
poniedziałek 06:46 Biznes
Standardy, synergia, sukces. Reklamodawcy inicjują przemianę rynku [RELACJA]
sobota 17:00 Biznes
Wzrost akcyzy przemeblowuje rynek piwa. Prezes Carlsberg Polska o sytuacji branży
sobota 11:43 Biznes
Ujawnili, ile Cristiano Ronaldo płaci swoim pracownikom. Jest kwota
sobota 07:20 Biznes
Najbogatsza Rosjanka właśnie straciła połowę majątku. W tle romans i napad Czeczenów
sobota 06:41 Biznes
Mrówka pokonała słonia. Porównanie finansów Legii i Jagiellonii z ich przeciwnikami
piątek 15:35 Materiał promocyjny
Ruszyła pierwsza edycja programu #NestleDlaNauki
piątek 13:37 Tylko u nas Biznes
Jednorazowe e-papierosy z Rosją w tle. Dziwna przeszłość nikotynowego biznesu w Polsce
piątek 06:00 Materiał promocyjny
Wszystkie spółki DANONE w Polsce dołączają do ruchu B Corp
piątek 00:00 Biznes
Blik z autoryzacją w Rumunii. "Kluczowy krok w rozwoju"
03.10.2024 Materiał promocyjny
Volkswagen Financial Services łączy emocjonalny storytelling z przekazem o flotach w najnowszej kampanii marketingowej
03.10.2024 Materiał promocyjny
Allegro łączy siły z Visa i wprowadza kartę płatniczą
03.10.2024 Materiał promocyjny
Co tam, panie, w KRS-ie? Czyli jak wspierać jawność obrotu gospodarczego w Polsce
02.10.2024 Biznes
Dino rośnie w siłę. Już blisko 2,6 tys. sklepów
02.10.2024 Biznes
Co się dzieje w imperium Zygmunta Solorza? Onet ujawnia kulisy sprawy
02.10.2024 Biznes
Zbigniew Jagiełło odpowiada na zarzuty. "Niedorzeczne"
01.10.2024 Biznes
Akt oskarżenia w sprawie byłego prezesa PKO BP już w sądzie. Osiem zarzutów
01.10.2024 Biznes
MAP reaguje na doniesienia w sprawie Totalizatora Sportowego
01.10.2024 Materiał promocyjny
Już jutro konferencja Wellbeing Summit
01.10.2024 Biznes
Gaz jako paliwo nie odszedł jeszcze do lamusa. "Na świecie rozwija się bardzo dynamicznie"
01.10.2024 Materiał promocyjny
Odkryj potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Sprawdź dostępne dotacje i wsparcie
01.10.2024 Biznes
Saszetki z alkoholem na sklepowych półkach. Mamy odpowiedź firmy
01.10.2024 Materiał promocyjny
Grow Now otwiera swoje biuro w USA – to nowe możliwości globalnej sprzedaży dla polskich marek
01.10.2024 Biznes
WeNet zaczyna grać w innej lidze i stawia na AI. "To krok milowy dla naszego rozwoju" [WYWIAD]
01.10.2024 Biznes
W sklepach pojawił się alkohol w tubkach. Polski gigant się odcina
01.10.2024 Biznes
Wielkie przegrupowanie w handlu. Lidl wygrał wojnę na reklamy, Leroy Merlin ucierpiał na Rosji
01.10.2024 Materiał promocyjny
Konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz wyzwania związane z polską prezydencją w UE głównymi tematami III Kongresu „Dialog o Gospodarce”
30.09.2024 Biznes
Kłopoty z dyrektywą odpadową. Brak decyzji niepokoi biznes
30.09.2024 Materiał promocyjny
ORLEN przeznaczył 35 mln zł na walkę ze skutkami powodzi
27.09.2024
Źródło