„Potrzeba edukacji cyfrowej dla przedsiębiorców” – prezes Comarch o wyzwaniach związanych z cyfryzacją na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Istotne jest uznanie konieczności wszechstronnej edukacji w zakresie digitalizacji, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Taka edukacja ma znaczącą wartość w świetle problemów związanych z cyberbezpieczeństwem, dezinformacją i wyzwaniami wynikającymi z obecnych globalnych napięć.

Jarosław Mikos
Jarosław Mikos

W związku z tym, wraz z nadchodzącą implementacją Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w przyszłym roku, każdy właściciel firmy będzie musiał przejść na formaty cyfrowe i komunikować się z podmiotami rządowymi i skarbowymi online. Ta transformacja będzie miała znaczący wpływ edukacyjny. Dlatego podejmij inicjatywę i przyjmij digitalizację, zauważył Jarosław Mikos, CEO Comarch, podczas panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Digitalizacja, technologie, regulacje” na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Dyskusję zainicjował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który w swoim wystąpieniu otwierającym podkreślił znaczenie stawiania ludzi w centrum transformacji cyfrowej, zauważając, że cyberbezpieczeństwo państwa opiera się również na wyposażeniu obywateli w umiejętności cyfrowe. Jarosław Mikos, prezes Comarch, powtórzył ten pogląd, podkreślając rolę edukacji w transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorców.

– Model digitalizacji dla małych i średnich przedsiębiorstw ma się rozwijać stopniowo. Jest to dla nich korzystne, ponieważ wyrównuje szanse na rynku. Jednak digitalizacja MŚP ma również komponent edukacyjny. Możemy stwierdzić, że firmy takie jak nasza edukują ten sektor poprzez digitalizację. Comarch wspiera ponad 100 000 polskich przedsiębiorców, którzy zwiększają swoją konkurencyjność i wydajność za pomocą naszych narzędzi i innych. Zasadniczo pomagamy im poruszać się po złożonym krajobrazie wyzwań konkurencyjnych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych – stwierdził Jarosław Mikos.

KSeF jako inicjatywa transformacyjna

Prezes Comarch zwrócił uwagę, że uruchomienie Krajowego Systemu E-Faktury w 2026 r. zrewolucjonizuje krajobraz biznesowy. Jak wyjaśnił Jarosław Mikos, Krajowy System E-Faktury odegra kluczową rolę w digitalizacji małych i średnich przedsiębiorstw: – Każdy przedsiębiorca będzie musiał nawiązać kontakt z instytucjami publicznymi za pośrednictwem połączenia internetowego. Będą potrzebować odpowiednich technologii, aby to ułatwić, ale co ważniejsze, będą musieli zrozumieć, jak z nich korzystać, stwierdził.

Jarosław Mikos wskazał również, że wdrożenie KSeF przyniesie znaczące korzyści edukacyjne dla MŚP. – Ważne jest, aby uznać, że KSeF będzie promować bardziej przejrzyste środowisko ekonomiczne. Będzie to miało znaczącą wartość w wyrównywaniu szans dla wszystkich przedsiębiorców i zwiększaniu ich konkurencyjności. Wszyscy będą konkurować na tych samych warunkach. KSeF będzie nieoceniony w tym względzie, zauważył prezes Comarch.

Sztuczna inteligencja jako katalizator rozwoju biznesu

Dialog dotyczący cyfryzacji i technologii w biznesie byłby niekompletny bez poruszenia kwestii sztucznej inteligencji (AI). Jarosław Mikos, prezes Comarch, zauważył, że podczas gdy korzystanie z różnych narzędzi AI jest już powszechne — większość uczestników dyskusji prawdopodobnie korzystała z czegoś takiego jak ChatGPT — biznesowe zastosowania AI są wciąż w powijakach: – Dla przedsiębiorców jednym z aspektów związanych ze sztuczną inteligencją jest wydajność. AI znacząco demokratyzuje produkcję narzędzi i obniża koszty tworzenia nowych rozwiązań. W istocie, jeśli przedsiębiorcy nie przyjmą narzędzi AI, ryzykują zmniejszeniem swojej konkurencyjności i utratą pozycji rynkowej — wyjaśnił Jarosław Mikos.

– Comarch zatrudnia na całym świecie ponad sześć tysięcy osób, w tym cztery i pół tysiąca programistów. W tym roku zamierzamy przeszkolić tysiąc pięćset z nich w zakresie narzędzi AI, ponieważ

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *