Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Jak wyglądał handel żelazem i stalą między UE a USA? Oto liczby - Gospodarka i Biznes News

Jak wyglądał handel żelazem i stalą między UE a USA? Oto liczby

Cła Donalda Trumpa wpłyną na Unię Europejską, która generuje znaczne dochody z eksportu żelaza i stali. W ubiegłym roku granice unii przekroczyły towary o wartości prawie 330 mld zł. Stany Zjednoczone były jednym z jej głównych partnerów handlowych.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne | Zdjęcie: saweang.w / Shutterstock

Donald Trump skonfrontował Europę, wprowadzając 25-procentowe cło na import stali i aluminium. Działanie to będzie miało znaczący wpływ. Unia Europejska wyeksportowała żelazo, stal i produkty pokrewne o łącznej wartości 77,8 mld euro w 2024 r ., zgodnie z raportem Eurostatu opublikowanym w środę. Doprowadziło to do nadwyżki handlowej w wysokości 4,7 mld euro.

W porównaniu z rokiem 2019 nastąpił zauważalny wzrost handlu tymi produktami: w ujęciu pieniężnym eksport wzrósł o 15,2% (+10,3 mld euro), a import o 23,7% (+14 mld euro). Wzrost ten był w dużej mierze napędzany rosnącymi cenami.

x.com

Jeśli chodzi o żelazo i stal, Turcja stała się w 2024 r. kluczowym partnerem zarówno pod względem eksportu, jak i importu , zajmując pozycję lidera pod względem eksportu o łącznej wartości 6,2 mld euro i trzecie miejsce pod względem importu z wartością 3,5 mld euro.

Stany Zjednoczone zajęły drugie miejsce pod względem wielkości jako partner eksportowy żelaza i stali , z kwotą 5,4 mld euro, za nimi znalazły się Wielka Brytania (4 mld euro), Szwajcaria (2,1 mld euro) i Meksyk (1,7 mld euro).

x.com

Jeśli chodzi o import, Indie znalazły się na szczycie listy (3,9 mld euro), a za nimi Korea Południowa (3,6 mld euro). Chiny (3,5 mld euro) i Wielka Brytania (3,2 mld euro) również znalazły się w pierwszej piątce.

„W latach 2019–2024 eksport żelaza i stali do Meksyku wzrósł o 54,1%, a do Stanów Zjednoczonych o 51,1%, podczas gdy import z Indii wzrósł o 89,2%, a z Korei Południowej o 43%” – wskazuje Eurostat.

Jeśli chodzi o produkty żelazne i stalowe, UE wyeksportowała do Stanów Zjednoczonych towary o wartości 8 mld euro , co oznacza wzrost o 45,1% w porównaniu z rokiem 2019. Na kolejnym miejscu znalazła się Wielka Brytania z 6,3 mld euro, następnie Szwajcaria (3,5 mld euro), Norwegia (2,9 mld euro) i Chiny (2,8 mld euro).

x.com

Jeśli chodzi o partnerów importowych, dominującym dostawcą były Chiny, z produktami żelaznymi i stalowymi o wartości 12,5 mld euro, co stanowiło 37,3% całkowitego importu tych towarów w 2024 r. Po Chinach następowały: Turcja (4,6 mld euro), Wielka Brytania (2,9 mld euro), Stany Zjednoczone (2 mld euro) i Indie (1,7 mld euro).

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *