W Polsce jest prawie siedem tysięcy małych instalacji energii odnawialnej, a liczba ta stale rośnie na przestrzeni lat. Te małe instalacje działają jako „brakujące ogniwo” między indywidualnymi mikroinstalacjami a dużymi obiektami energii słonecznej i wiatrowej i stają się coraz bardziej popularne. Ich ekspansja przyczynia się do pożądanej dywersyfikacji krajobrazu energetycznego Polski, ale system wymaga dodatkowych środków, takich jak ściślejsza integracja produkcji i zużycia energii.

- Najnowszy raport Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczący małych instalacji OZE wskazuje na wzrost zarówno ich ilości, jak i wytwarzanej mocy energetycznej.
- Dominującym źródłem energii w tym segmencie jest fotowoltaika, która odpowiada za 76 proc. energii wytwarzanej w tym segmencie.
- Atrakcyjność małych instalacji wynika częściowo z braku wymogu uzyskania koncesji od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na produkcję energii elektrycznej.
- Choć źródła te szybko się rozrastają, ich lokalne wykorzystanie pozostaje ograniczone, co stwarza wyzwania dla sieci elektroenergetycznej.
- Przedstawiciel sektora odnawialnych źródeł energii zauważa, że interpretacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki utrudnia samorządom korzystanie z małych instalacji.
- Na większą skalę małe instalacje powinny również dostarczać energię elektryczną np. do obiektów przemysłowych.
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Na dzień 31 grudnia 2024 r. w Polsce działało 6977 małych instalacji OZE, co oznacza wzrost o 24,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy było ich 5620. Dane te przytacza najnowsza wersja raportu rocznego przedstawionego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który podkreśla stały wzrost tego segmentu na rynku energii odnawialnej .
Małe instalacje energii odnawialnej, zdefiniowane jako te o mocy zainstalowanej od 50 kW do 1 MW, wygenerowały mniej niż 4,8 terawatogodzin energii elektrycznej w zeszłym roku ( 4799,6 gigawatogodzin), co oznacza wzrost o 18 procent w porównaniu z 2023 r., kiedy liczba ta wynosiła 4058,9 GWh. Ich zainstalowana moc wzrosła również o około 1 GW, przekraczając 5 GW pod koniec 2024 r. (osiągając 5147,579 MW). Liczba producentów energii obsługujących małe instalacje wzrosła z 3025 osób w 2023 r. do 3761 w roku następnym.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki publikuje okresowy raport na temat tzw. MIOZE od 2016 r. W ciągu ośmiu lat do 2024 r. liczba wytwórców w małych instalacjach wzrosła blisko dziewięciokrotnie, zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Urząd, do którego wytwórcy są zobowiązani się zgłaszać.
Przeczytaj także: Jest już ponad 1,5 miliona domowych ogniw fotowoltaicznych. Liczba instalacji rośnie, choć w wolniejszym tempie

PV na czele. Turbiny wiatrowe pozostają w tyle
Jakie rodzaje źródeł są dominujące? Podobnie jak w przypadku znacznie większego segmentu mikroinstalacji, tutaj również przeważają fotowoltaika, choć w nieco mniejszym stopniu. Spośród 6977 małych instalacji, 5741, czyli ponad 82%, to systemy fotowoltaiczne. Przy mocy przekraczającej 4,5 GW (4547,116 MW), małe systemy fotowoltaiczne stanowiły ponad 88% mocy całego segmentu.
Chociaż przewaga fotowoltaiki w produkcji energii była mniej wyraźna, pozostała znacząca. Małe źródła słoneczne wyprodukowały ponad 3,5 TWh (3 657 690,997 MWh), co stanowiło 76% całej energii wytworzonej z małych instalacji OZE w 2024 r.
Na odległym drugim miejscu, zarówno pod względem liczby instalacji, jak i mocy zainstalowanej, znajdują się turbiny wiatrowe . W 2024 r. w segmencie małych instalacji OZE działało 613 turbin o łącznej mocy 405 920 MW, generujących 12% energii w całej grupie — mniej niż 0,6 TWh (567 403 361 MWh).
Małe elektrownie wodne odpowiadały za około 6% produkcji energii (286 421).
Źródło