W Polsce zainteresowanie kryptowalutami rośnie na przekór wojnie, którą wytoczyły im NBP i nadzór finansowy — czytamy w poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej”. Intencje są dobre, ale po raz kolejny okazuje się, że zakazany owoc smakuje lepiej — dodała gazeta.
Cena bitcoina — jak zwróciła uwagę „GW” — bije rekordy. „W ostatnim czasie osiągnął cenę 106 tys. dol. (a następnie kurs wahał się, to przekraczając, to znów rosnąc powyżej linii 100 tys. dol., ale niektórzy analitycy spodziewają się, że cena docelowo w pierwszym kwartale 2025 r. może wynieść 120 tys. dol.)” — czytamy w „GW”, która przypomniała, że bitcoinem jako kryptowalutą nie opłacimy np. czynszu, a także nie kupimy za niego mieszkania.
Czytaj też: Tylko u nas: Dogecoin wypracował w tym roku 355 proc. zysku. Jest szansa na więcej? [ANALIZA]
„Ale jeśli bitcoin, tak jak złoto, ma być wehikułem wartości (co ma wynikać z ograniczonej podaży bitcoinów), to jesteśmy w zupełnie nowej rzeczywistości” — podkreśliła „GW”.
Promocja
Inwestowanie bez prowizji?
Tak – to możliwe. W XTB nie płacisz prowizji za inwestowanie w prawdziwe akcje i ETF-y do kwoty 100 000 EUR miesięcznego obrotu (Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR)).
Wybieraj spośród przeszło 3600 spółek notowanych na 16 najpopularniejszych giełdach świata wykorzystując do tego rozbudowany skaner.
Dziennik podkreślił też, że nikt tak naprawdę nie wie, ilu Polaków i na jakie kwoty inwestuje w kryptowaluty. „Takich danych nie ma i nie zbierają ich instytucje państwowe, takie jak NBP czy KNF, bo nie mają ustawowych delegacji do tego, a po drugie, rynek jest nieregulowany, więc i tak nie ma za bardzo możliwości policzenia, ilu Polaków inwestuje w kryptowaluty” — zaznaczyła „GW”.
Czytaj też: Jak zmienić 60 tysięcy w ok. 440 tys. zł w niecały rok. Analitycy wskazują topowe akcje
W związku z tym dane na temat inwestycji pochodzą z badań ankietowych lub teleinformatycznych (np. liczba polskich numerów IP, które wchodzą na giełdy krypto).
Przykładowo — jak podała „Gazeta Wyborcza” — według danych firmy konsultingowej Accenture, co trzeci inwestor polskich domów maklerskich w jakiś sposób inwestuje w kryptowaluty. Z kolei z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, prowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, kryptowaluty w swoim portfelu ma 22 proc. badanych. Dla porównania w 2018 r. było to 6 proc.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło