Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Polska na unijnym podium we wzroście długu. 92 mld euro więcej - Gospodarka i Biznes News

Polska na unijnym podium we wzroście długu. 92 mld euro więcej

Eurostat podał statystyki wzrostu zadłużenia krajów Unii i nie mamy dobrej wiadomości. Polska jest na trzecim miejscu w tym negatywnym rankingu, zarówno jeśli chodzi o wzrost wartości długu, jak i wzrost jego relacji do PKB.

Na mapie zadłużenia krajów Unii nie jesteśmy jeszcze wysoko, ale szybko się pniemy
Na mapie zadłużenia krajów Unii nie jesteśmy jeszcze wysoko, ale szybko się pniemy | Foto: romeovip_md / Shutterstock
  • Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wzrost wartości długu publicznego i wzrost jego relacji do PKB
  • Dług publiczny Polski wzrósł o 92,4 mld euro w ciągu 12 miesięcy do września 24, osiągając poziom 443,4 mld euro, co stanowi 53,5 proc. PKB
  • Największy nominalny wzrost zadłużenia w UE odnotowano we Francji i we Włoszech. W przyroście długu względem PKB Polskę wyprzedziły tylko: Estonia i Finlandia
  • Grecja nadal jest najbardziej zadłużonym krajem UE, ale znacząco poziom długu zredukowała w ostatnim roku
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Polski dług publiczny liczony według kryteriów unijnych osiągnął na koniec trzeciego kwartału poziom 443,4 mld euro i było to 53,5 proc. rocznego PKB — podał Eurostat w środę. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy dług urósł o aż 92,4 mld euro oraz o 4,9 proc. PKB.

Czytaj też: Końcówka roku ze skokowym wzrostem zadłużenia Skarbu Państwa. Najgorszy miesiąc

Zadłużamy się dużo szybciej niż rośnie gospodarka, co jest zjawiskiem o tyle niebezpiecznym, że sugeruje brak przełożenia zadłużania na wzrost gospodarki. Oprocentowanie polskich obligacji 10-letnich na szczęście spadało w ostatnich dniach, ale od początku roku urosło o 0,02 pkt proc. Koszt obsługi długu w jedenastu miesiącach 2024 r. stanowił równowartość 10,9 proc. wpływów Skarbu Państwa.

Co więcej, zadłużamy się w trzecim najwyższym tempie w Unii. Przyrost o 92,4 mld euro w ciągu 12 miesięcy jest niższy tylko od wzrostu zadłużenia Francji (+206 mld euro) i Włoch (+112 mld euro). Nasz dług przyrastał prawie trzykrotnie szybciej niż Niemiec (+34 mld zł). A są przecież kraje wspólnoty, których zadłużenie spadało: Portugalia (-7 mld euro) i Irlandia (-5 mld euro).

HtmlCode

Również na trzecim miejscu we wspólnocie jesteśmy we wzroście długu w porównaniu z PKB. Nasz przyrost o 4,9 proc. PKB w ciągu 12 miesięcy udało się wyprzedzić tylko Estonii i Finlandii. Niemcom poziom zadłużenia względem PKB nawet spadł w ciągu roku do 62,4 proc. we wrześniu 2024 r. z 63,8 proc. we wrześniu 2023 r.

HtmlCode

Francja idzie w stronę Grecji

Co ciekawe, do niedawna dwa największe zagrożenia strefy euro pod względem zadłużenia gospodarki, czyli Grecja i Portugalia mogą mówić o sukcesie. Ich poziom długu względem PKB radykalnie spadł — w przypadku Grecji o aż 9,9 pkt proc. do 158,2 proc. PKB, a w przypadku Portugalii o 8,8 pkt proc. do 97,5 proc. PKB.

Grecja jednak nadal jest najbardziej zadłużonym krajem UE. Na drugim miejscu są Włochy z 136,3 proc. PKB, choć one akurat zmierzają w drugą stronę, bo zwiększyły zadłużenie, choć tylko o 0,8 proc. PKB rok do roku.

Czytaj też: „Góra długów musi sporo kosztować”. Rynek obligacji komplikuje plany rządom

Błyskawicznie w stronę Grecji idzie natomiast Francja przechodząca obecnie problemy polityczne, które ograniczają możliwości zmniejszania wydatków państwa. Tu dług publiczny wynosił w trzecim kwartale aż 113,8 proc. PKB i był wyższy o 2,3 pkt proc. rok do roku.

Powyżej 100 proc. PKB są jeszcze Belgia i Hiszpania. Tej drugiej dzięki przyśpieszeniu gospodarczemu udało się dług zmniejszyć o 3,1 pkt proc. w rok do 104,3 proc., Belgia idzie drogą włoską i nieznacznie zwiększyła dług o 0,3 pkt proc. do 105,6 proc.

Najniższy poziom zadłużenia mają: Estonia, Bułgaria i Luksemburg.

HtmlCode

Autor: Jacek Frączyk, redaktor Business Insider Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *