Przez zachodnią i południową Polskę przechodzi właśnie wielka woda po wielkich deszczach. Ostre zmiany widać też, jeśli chodzi o wiatr. Wiatraki nie kręciły się tak mocno od lutego, wzrosła też produkcja elektrowni wodnych.
Klęska żywiołowa, jaka nastąpiła po ekstremalnych opadach deszczu wciąż budzi przerażenie milionów Polaków mieszkających w okolicach rzek na zachodzie Polski. Wielka fala idzie na Odrze.
Wraz z opadami deszczu zerwały się też silne wiatry. Widać to było od razu po produkcji prądu przez farmy wiatrowe. Szczególnie silne te wiatry były w sobotę.
Tego dnia wiatraki w Polsce wyprodukowały aż 152 GWh energii elektrycznej — wynika z danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych. Jak to jest dużo, wystarczy podać, że ostatni raz więcej prądu z tego źródła było 6 lutego br. A przypomnijmy tylko, że tegoroczny luty był dla polskich wiatraków rekordowy w historii.
Ilość wygenerowanej z wiatru energii elektrycznej stanowiła w sobotę aż 37,3 proc. produkcji całej krajowej energetyki — tyle samo dały elektrownie węglowe. Łącznie wszystkie źródła odnawialne wygenerowały w sobotę 44,3 proc. prądu i był to dla nich najbardziej efektywny dzień od 29 lipca br. i zarazem 13. najlepszy w tym roku.
HtmlCode
Oprócz wiatraków swój udział miała w tym energetyka wodna. Już w piątek przy dużych opadach produkcja energii z rezerwuarów wody wzrosła o połowę w porównaniu z czwartkiem do 1,6 GWh, podobnie było w sobotę, a w niedzielę produkcja doszła do 2 GWh. Elektrownie przepływowe jeszcze w piątek dawały tyle samo energii co w czwartek, czyli 1,8 GWh dziennie, ale już w sobotę zwiększyły generację prądu do 2 GWh, a w niedzielę do 2,4 GWh. Ograniczoną ilość prądu wytwarzały natomiast wodne magazyny energii, czyli elektrownie szczytowo-pompowe — o ile 1,7 GWh było w piątek, to już tylko 0,9 GWh w sobotę i 1,1 GWh w niedzielę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło