Kraków Airport odnotował niezwykły wzrost liczby pasażerów o 31,7% w 2024 r. w porównaniu z rekordowym rokiem 2019. Za Krakowem pod względem dynamiki wzrostu znalazł się Wrocław, a Warszawa pozostawała w tyle. Polska zajmuje wysokie miejsce w europejskich rankingach.

Polska zajmuje trzecie miejsce wśród najszybciej rozwijających się rynków lotniczych w Europie Wschodniej w Unii Europejskiej , na podstawie danych European Airports Council (ACI Europe). W 2024 r. polskie lotniska wykazały się znacznym wzrostem, co w znacznym stopniu wpłynęło na ich pozycję w dziedzinie międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Jak zauważył Adam Sanocki z zarządu Polskich Portów Lotniczych (PPL), europejski sektor lotniczy w ciągu ostatniego roku doświadczył dynamicznego rozwoju, odnotowując wzrost liczby pasażerów o 7,4% w porównaniu do roku 2023. Wynik ten oznacza wzrost o 1,8% w porównaniu do poziomu sprzed pandemii.
Raport wskazuje, że polski rynek lotniczy w 2024 r. wzrósł o 15,6% w porównaniu do 2023 r., pozostając w tyle jedynie za Węgrami i Czechami (+18,9%) oraz Estonią (+18%). W pierwszej połowie 2024 r. nastąpił znaczny wzrost o 8,9%, podczas gdy tempo wzrostu w drugiej połowie nieznacznie spadło do 6%.
W Europie Południowej liderami były Malta (+14,8%), Chorwacja (+13,7%) oraz Włochy i Grecja, które odnotowały wzrost odpowiednio o 11% i 10,1%.
Polskie lotniska szybko odzyskują siły po pandemii. Na szczególną uwagę zasługuje lotnisko w Krakowie, które odnotowało imponujący wzrost ruchu pasażerskiego o 31,7% w porównaniu z rokiem 2019. Tuż za nim znajduje się lotnisko we Wrocławiu, które odnotowało wzrost ruchu o 27,6%. Tuż za nimi znajduje się lotnisko Chopina w Warszawie, które odnotowało wzrost o 13% w porównaniu z danymi sprzed pandemii.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło