Klaas Knot, członek rady prezesów EBC, stwierdził, że Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego będzie musiała poczekać na bardziej kompleksowe zrozumienie wpływu polityki handlowej USA i UE na inflację, zanim podejmie decyzję o obniżkach stóp procentowych w czerwcu.

Nadchodzące posiedzenie decyzyjne EBC zaplanowano na 4 i 5 czerwca. Istnieje kilka sygnałów sugerujących, że bank centralny może wstrzymać swój roczny cykl obniżek stóp. Decyzja o obniżeniu stóp w kwietniu była już związana ze zwiększoną niepewnością, a niektórzy ekonomiści zauważyli wówczas, że obniżka kosztów pożyczek może zostać wstrzymana.
„Nie mogę wykluczyć możliwości, że zdecydujemy się na kolejną obniżkę stóp w czerwcu, ale nie mogę tego również potwierdzić” – powiedział Klaas Knot. „Ostatecznie musimy skupić się na średnim i długim terminie, gdzie konsekwencje polityki handlowej dla inflacji są znacznie bardziej nieprzewidywalne niż w krótkim terminie” – kontynuował.
Fudge wspomniał , że nowe prognozy inflacji na czerwcowym spotkaniu będą uwzględniać różne scenariusze inflacji w strefie euro. Będą one uwzględniać podwyższone taryfy ogłoszone przez administrację USA na początku kwietnia, które następnie zostały zawieszone na okres 90 dni. Będą również uwzględniać wszelkie potencjalne taryfy odwetowe ze strony Unii Europejskiej.
Podkreślił, że podejmowanie decyzji bez przejrzenia najnowszych kwartalnych prognoz EBC jest „przedwczesne”. „Przewiduję, że nasze prognozy wskażą niższą inflację w tym i przyszłym roku, ale bardziej interesujące będzie obserwowanie tego, co wydarzy się później” – zauważył Knot.
Holenderski bankier wskazał, że decydenci stoją w obliczu „złożonej konstelacji” wyzwań. Ostrzegł, że polityka handlowa USA powoduje zarówno negatywny szok popytowy, jak i negatywny szok podażowy, przy czym ten drugi może potencjalnie zaostrzyć inflację w średnim okresie.
W poniedziałek Eurostat opublikował ostateczny odczyt, pokazujący, że inflacja w strefie euro w kwietniu 2025 r. wyniosła 2,2 proc. rok do roku. Oznacza to kontynuację tempa wzrostu cen z marca i niewielkie spowolnienie (z 2,4 proc.) w porównaniu z kwietniem 2024 r. W UE wskaźnik ten wyniósł 2,4 proc. Inflacja bazowa w strefie euro wzrosła do 2,7 proc. rok do roku z 2,4 proc. w marcu. W ujęciu miesięcznym główny wskaźnik pozostał na poziomie 0,6 proc., bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wskaźnik bazowy ustabilizował się na poziomie 1 proc.
Te dane nie do końca pokrywają się z intencjami EBC, który dąży do złagodzenia polityki pieniężnej w celu wsparcia ożywienia gospodarczego w strefie euro. Jednak wciąż wysokie tempo wzrostu cen konsumpcyjnych wymaga ostrożności, szczególnie w odniesieniu do usług.
W świetle poprzedniego spadku inflacji EBC rozluźnia politykę pieniężną, obniżając stopy procentowe. W połowie kwietnia obniżył stopy o 0,25 punktu procentowego, co oznacza piątą z rzędu obniżkę. Stopa depozytowa wynosi obecnie 2,25%, podczas gdy stopa głównych operacji refinansujących wynosi 2,40%, co stanowi najniższy poziom od dwóch lat.
Cykl ten rozpoczął się od obniżki w czerwcu 2024 r., podczas której instytucja we Frankfurcie obniżyła stopę refinansowania o 2,10 punktu procentowego, a stopę depozytową o 1,75 punktu procentowego. Wcześniejsze oczekiwania sugerowały, że stopa depozytowa spadnie do 1,5% lub 1,75% do końca roku, co oznacza dwie lub trzy dodatkowe obniżki o 0,25 punktu procentowego.
Zobacz także: Bojkot produktów z USA. ECB widzi potencjał długoterminowego trendu
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło