Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce rośnie. „Zmniejsza luką podażową”

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dynamicznie rośnie i jest uznawany za jeden z najbardziej obiecujących segmentów nieruchomości w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z raportu Colliers. W ciągu roku do użytku oddanych zostało 11 tys. nowych lokali.

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce rośnie. "Zmniejsza luką podażową"
fot. Sam Tan / / Pexels

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów nieruchomości zarówno nad Wisłą, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z raportu Colliers: „CEE Living Sector. Emerging Trends and Opportunities in the CEE Living Market”.

Zdecydowanym liderem jest Warszawa z ok. 8 tys. lokali w obiektach typu PRS (Private Rented Sector) i planami podwojenia zasobów w ciągu kilku najbliższych lat. Liczba lokali w segmencie build-to-rent zwiększa się także w centrach regionalnych m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi.

Autorzy raportu wskazali, że dzięki rosnącemu zainteresowaniu zarówno lokalnych, jak i zagranicznych inwestorów Polska staje się kluczowym rynkiem najmu instytucjonalnego w regionie, oferując nowe możliwości zarówno dla deweloperów, jak i najemców. W ciągu roku do użytku oddanych zostało 11 tys. nowych jednostek, co oznacza wzrost o 112 proc. Obecnie na rynku dostępnych jest już 20,9 tys. mieszkań w tym segmencie, a w budowie znajduje się kolejne 8,4 tys.

"Polska wyróżnia się w regionie nie tylko samą liczbą projektów PRS – na uwagę zasługuje również liczba inwestycji w tym segmencie certyfikowanych pod kątem zrównoważonego rozwoju w systemie BREEAM (międzynarodowym systemie ekologicznej oceny budynków – PAP). Inwestorzy coraz chętniej wdrażają również rozwiązania ekologiczne, które wprost przekładają się na obniżenie kosztów operacyjnych, a jednocześnie wpisują się w korporacyjne założenia związane z dekarbonizacją posiadanych nieruchomości" – wskazała Dorota Wysokińska-Kuzdra z Colliers.

W raporcie zwrócono uwagę, że zapotrzebowanie na przestrzeń mieszkaniową w Polsce już teraz jest ogromne, a do 2050 roku miasta takie jak Warszawa, Kraków, Poznań i Gdańsk spodziewają się dalszego wzrostu populacji.

"Fundusze PRS poprzez swoją działalność zmniejszają istniejącą luką podażową. Co więcej, oferta najmu instytucjonalnego kierowana jest absolutnie do każdej grupy najemców, np. obcokrajowców czy osób mających zwierzęta domowe, niezależnie od tego, na jaki okres miałaby być zawarta umowa najmu" – zaznaczył Michał Witkowski z Colliers.

Autorzy raportu zauważyli, że mimo ostatnich wzrostów cen nieruchomości mieszkaniowych i utrudnionego dostępu do kredytowania Polska wyróżnia się wyjątkowo wysokimi wskaźnikami zamiarów zakupu na rynku mieszkaniowym, osiągając niemal rekordowe wartości.

"Polski rynek mieszkaniowy ma bardzo zdrową strukturę. Jest na nim miejsce dla osób, które chcą posiadać mieszkania na własność, klientów indywidualnych, którzy chcą inwestować swoje nadwyżki finansowe w lokale na wynajem, oraz dla podmiotów w sposób profesjonalny zajmujących się najmem. Tylko szeroka oferta w każdym z tych segmentów może sprawić, że mieszkania będą nadal dostępne, niezależnie od tego, czy np. będzie chciał je wynająć 30-latek czy rodzina kupić na własność" – dodał Witkowski.

Rosnące ceny mieszkań powodują, że najem instytucjonalny staje się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla osób poszukujących stabilnych i nowoczesnych rozwiązań mieszkaniowych. Do grupy tej należą np. młodzi profesjonaliści i rodziny z dziećmi – zaznaczono w raporcie.

"Coraz częściej wybieramy elastyczność i wygodę najmu zamiast długoterminowego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego. Coraz częściej też, nawet posiadając mieszkanie na własność, decydujemy się na najem w miejscu, które nam bardziej życiowo odpowiada" – wskazał Witkowski.

W ocenie autorów raportu na dalsze możliwości rozwoju sektora najmu instytucjonalnego w Polsce wskazuje też stale wysoki popyt na mieszkania do wynajęcia w ośrodkach akademickich, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Polska już teraz jest liderem w segmencie PBSA (Purpose-Built Student Accommodation) w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z prawie 70 proc. wzrostem rok do roku. Obecnie w polskich miastach w budowie znajduje się 5,4 tys. takich jednostek, a kolejne 14,9 tys. jest w fazie planowania.

Pozycję lidera rynku PBSA, zarówno pod względem wielkości, jak i tempa rozwoju zajmuje Kraków, gdzie dostępnych jest ponad 3,5 tys. łóżek w prywatnych akademikach, a kolejne prawie 2 tys. miejsc jest w budowie. Zaraz za nim plasuje się Warszawa z 1,2 tys. łóżek, a w budowie i w planach jest ponad 3,7 tys. jednostek.

Autorzy raportu wskazali, że rynek mieszkaniowy oraz sektor PRS w regionie CEE-6 (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria) kształtuje mała grupa wpływowych graczy. "Firmy takie, jak Heimstaden Bostad, AFI Europe, NREP, Kajima, G-city, Zeitgeist Asset Management, CTR Group i Kooperativa Vienna Insurance Group rozszerzają swoją działalność, wnosząc innowacyjne rozwiązania do branży. Przykładem jest Kajima, lider i prekursor rynku prywatnych akademików, a obecnie właściciel największego portfela prywatnych akademików w Polsce" – zaznaczono w raporcie.

Colliers to działająca w 70 krajach firma świadcząca usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych, doradztwa inżynieryjnego i zarządzania inwestycjami.(PAP)

gkc/ drag/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *