Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Najgłośniejsze upadłości w 2024. Koniec The Body Shop, Kontigo - Gospodarka i Biznes News

Najgłośniejsze upadłości w 2024. Koniec The Body Shop, Kontigo

O 10 proc. wzrosła liczba upadłości w Polsce. Bliski kadr na modela w czarnej koszuli, trzymającego pod prawym ramieniem czarną torbę. Najgłośniejsze upadłości w 2024 roku.

Ubiegłe dwanaście miesięcy było okresem wzmożonych wyzwań. Nawet najlepiej zarządzane biznesy mierzyły się z postpandemicznymi zawirowaniami, niepewnością geopolityczną czy niekorzystnymi zmianami makroekonomicznymi. Marki, które jeszcze niedawno święciły triumfy, bankrutowały. Zmieniającym się realiom rynkowym nie sprostały zarówno ogromne korporacje, jak i małe brandy. Przedstawiamy najgłośniejsze upadłości w 2024 roku, analizując ich przyczyny i zastanawiając się, jakie lekcje można z nich wyciągnąć.

Bankructwo sieci The Body Shop

2024 rok nie był łaskawy dla popularnego w Polsce producenta kosmetyków The Body Shop. W ostatnich miesiącach ogłosiła ona bankructwo na kluczowych rynkach, między innymi brytyjskim, niemieckim, kanadyjskim, amerykańskim, a na początku listopada również niderlandzkim. Kryzys, który dotknął spółkę pogłębia się pomimo prób ratowania biznesu przez jej nowego właściciela – firmę Aurelius. Do 2023 roku sieć posiadała ponad 2,5 tys. salonów stacjonarnych w ponad 80 krajach.

Likwidacja spółki Redan

Spółka Redan od miesięcy zmagała się z rosnącymi długami. Niestety, założyciel popularnej w Polsce marki odzieżowej Top Secret, przegrał walkę o przetrwanie. Efektem obserwowanego kryzysu okazała się decyzja podjęta w trakcie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia o otwarciu wraz z końcem 2024 roku procesu likwidacji spółki. W tym przypadku nie pomogło drastyczne cięcie kosztów, w tym decyzja o zwolnieniach grupowych. Po blisko 30 latach Redan znika z polskiego rynku.

Wniosek o ogłoszenie upadłości ACTIVE MG Sp. z o.o. SPK

Od 1999 roku ACTIVE MG Sp. z o.o. SPK, za pośrednictwem sieci Active, gwarantowała szeroki wybór odzieży i obuwia sportowego znanych marek, takich jak Adidas, Nike, Puma czy Reebok. Po 25 latach działalności spółka złożyła do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o ogłoszenie upadłości. Była to reakcja jej właścicieli na rosnące problemy finansowe. Active nie poradził sobie ze zmianami rynkowymi i poddał się pod naporem silniejszej konkurencji.

Centrum handlowe otwarte w Wielką Sobotę 2024 do godziny 14:00.
fot. Unsplash

1300 osób na wylocie i koniec Esprit

W połowie roku opinię publiczną obiegła informacja o rozpoczęciu postępowania upadłościowego przez spółkę Esprit Europe. Podmiot dotychczas funkcjonujący na dużych europejskich rynkach, w tym między innymi w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Belgii. Jak się okazało, kłopoty spółki są efektem bankructw firm ją współtworzących. Pierwsze oznaki zbliżających się problemów pojawiły się już przed kilkoma laty wraz z wybuchem pandemii koronawirusa. Po zniesieniu blokad spółka Esprit Europe nie zdołała odbudować biznesu. W związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym zagrożonych jest 1,3 tys. etatów.

Najgłośniejsze upadłości w 2024 roku – Scotch & Soda

W czerwcu Scotch & Soda, popularna niderlandzka firma odzieżowa, dołączyła do długiej listy producentów odzieży, którzy ostatnimi czasy ogłosili upadłość. Decyzja władz spółki w niedalekiej przyszłości może odbić się na dalszej działalności 92 salonów brandu oraz zatrudnionych w jej strukturach 721 pracownikach. Scotch & Soda koncentruje swój biznes głównie na rynkach holenderskim, niemieckim, belgijskim, austriackim czy luksemburskim.

Zatrważająca liczba upadłości w Polsce! Sprawdź aktualne dane

Bankructwo Bama Poland

Pod koniec bieżącego roku polski producent akcesoriów do pielęgnacji obuwia poinformował o złożeniu wniosku o upadłość. Jednocześnie pozostawił on uchyloną furkę potencjalnym inwestorom, którzy na zasadach zatwierdzonych przez sąd mogliby dokonać zakupu majątku Bama Poland wraz z jej bieżącym zadłużeniem. Niestety, dotychczas nie pojawił się żaden podmiot zainteresowany ratowaniem omawianego biznesu. Dla 150 osób zatrudnionych w spółce oznacza to zwolnienie.

Centrum handlowe
fot. Unsplash

Koniec popularnej sieci Kontigo

Przed dziesięcioma laty byliśmy świadkiem debiutu sieci drogerii Kontigo. Po dekadzie prób intensywnego rozwoju znika ona z rynku. Jej właściciel, Eurocash, w pierwszej kolejności zdecydował o likwidacji sklepów stacjonarnych, by w kolejnym ruchu poinformować o zamknięciu sprzedaży online. Ostatnim dniem działalności sieci Kontigo był 15 grudnia.

Eastend – najgłośniejsze upadłości w 2024 roku

Po 27 latach swoją działalności zakończył popularny detalista, który na polskim rynku wyrobił sobie markę sklepu oferującego wyszukane artykuły z kolekcji najpopularniejszych brandów sportowych. W asortymencie Eastend mogliśmy znaleźć produkty marek Adidas, Nike, Converse czy Birkenstock. Nie brakowało streetwearowych projektów od Carhartt, Eastend czy Vans.

– Z przykrością informujemy, że zostaliśmy zmuszeni do złożeniu wniosku o upadłość spółki. Wszystkie zamówienia złożone do dnia 19.08 zostały zrealizowane. Dziękujemy za lata współpracy – przeczytaliśmy w oficjalnym oświadczeniu marki. Eastend jest jedną z ofiar szybko rosnącej konkurencji oraz znaczącej zmiany zachowań konsumenckich.

Zdjęcie główne: Spotlight

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *