
Pomnik Jana Pawła II
Na dwie osoby, które chciały uczcić 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II w szczególny sposób, nałożono grzywnę w wysokości 500 zł. Kary zostały wyegzekwowane przez strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Turyści otrzymali bilety na rozświetlenie krzyża na Giewoncie dokładnie w momencie śmierci papieża – 2 kwietnia o 21:37
Tradycja ta rozpoczęła się w 2005 r., zbiegając się z dniem pogrzebu Jana Pawła II . Podobnie jak w latach ubiegłych, światło ze szczytu było wyraźnie widoczne z Zakopanego, co wzbudziło duże zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają jednak, że działanie było niezgodne z prawem , ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami TPN, przechodzenie szlakami po zmroku – od 1 marca do 30 listopada – jest surowo zabronione. Ograniczenie to dotyczy wszystkich ścieżek w parku.
Wydarzenie rocznicowe w Tatrach. Turyści zatrzymani
Jak poinformował komendant straży TPN Andrzej Krzeptowski, dwie osoby, które dotarły na szczyt po zmroku, zostały ukarane mandatami w wysokości 500 zł każda .
„Zostali ukarani za wędrówkę szlakiem po zmroku, co narusza regulamin parku. Na szczycie Giewontu oświetlili krzyż za pomocą lamp zasilanych bateriami . Zostali zatrzymani w pobliżu masywu Giewontu. Innym odwiedzającym, którzy zbliżali się do szczytu przed zapadnięciem zmroku, doradzono powrót. Wielu zastosowało się do ostrzeżenia, ale ci dwaj zignorowali ostrzeżenie i zostali ukarani” – wyjaśnił.
Tatry miały szczególne znaczenie dla Jana Pawła II – jako Karol Wojtyła często przemierzał górskie szlaki, odwiedzając Dolinę Chochołowską, Morskie Oko i Kalatówki. W 1983 roku, podczas oficjalnej wizyty w Polsce, papież był w Tatrach, gdzie spotkał się z Lechem Wałęsą.
WIDEO: Niepokojące dane dotyczące zdrowia. Ponad połowa Polaków ma nadwagę

jk/sgo/Polsatnews.pl/PAP
Źródło