Immunitety Kaczyńskiego, Mateckiego i Błaszczaka. Sejm zdecydował

Immunitety Kaczyńskiego, Mateckiego i Błaszczaka. Sejm zdecydował
PAP/Rafal Guz; PAP/Piotr Nowak

Sejm podjął decyzję o cofnięciu immunitetów posłom PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i Mariuszowi Błaszczakowi oraz wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PiS Dariusza Mateckiego. Po głosowaniu większością głosów podlegają oni teraz odpowiedzialności karnej.

Za uchyleniem immunitetu posłowi Jarosławowi Kaczyńskiemu opowiedziało się 236 posłów , 200 było przeciw, a 3 posłów wstrzymało się od głosu.

Wniosek o zatrzymanie i tymczasowy areszt posła Dariusza Mateckiego poparło 240 posłów , przeciw było 199.

Za uchyleniem immunitetu posłowi Mariuszowi Błaszczakowi zagłosowało 245 posłów , przeciw było 187, a 6 wstrzymało się od głosu.

Sytuacja w sprawie immunitetów Kaczyńskiego, Mateckiego i Błaszczaka

W środę komisja regulaminowa Sejmu zaleciła uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego , aby umożliwić ściganie. Propozycja została zainicjowana przez europosła KO Krzysztofa Brejzę w ramach prywatnego oskarżenia o zniesławienie.

Brejza nawiązuje do komentarzy lidera PiS złożonych podczas przesłuchania komisji śledczej Pegasus w marcu 2024 r., podczas którego Kaczyński rzekomo stwierdził, że „znaczący polityk [ówczesnej] formacji opozycyjnej dopuszcza się bardzo poważnych i jednocześnie odrażających przestępstw”.

Możliwe kary za zniesławienie obejmują grzywny, ograniczenie wolności, a jeśli zniesławienie nastąpiło za pośrednictwem środków masowego przekazu – karę pozbawienia wolności do jednego roku.

Ponadto sąd może nakazać przestępcy zadośćuczynienie stronie poszkodowanej, Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi lub innej organizacji charytatywnej wskazanej przez stronę poszkodowaną. Na wniosek strony poszkodowanej sąd może również nakazać publiczne ogłoszenie wyroku.

5 marca komisja regulaminowa sejmu miała również zająć się kwestią immunitetu posła PiS Dariusza Mateckiego , który ostatecznie podjął decyzję o jego uchyleniu.

Wniosek dotyczył pozwolenia na ściganie Mateckiego, aresztowanie go i tymczasowe zatrzymanie. Wniosek ten został wniesiony przez Prokuraturę Krajową w związku z oskarżeniami o przywłaszczenie środków z Funduszu Sprawiedliwości i fikcyjne zatrudnienie w Lasach Państwowych.

Śledczy podejrzewają, że Matecki popełnił sześć przestępstw, za które grozi kara do 10 lat więzienia.

Ostatnią kwestią, jaką w środę zajęła się Komisja Regulaminowa, był immunitet posła PiS Mariusza Błaszczaka.

5 lutego prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił Sejmowi „wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS i byłemu ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi w związku z ujawnieniem planów wojskowych podczas kampanii wyborczej jesienią 2023 r .”

Dokument szczegółowo opisywał, w jaki sposób wojsko miało chronić przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji. Jesienią 2023 r. części tego planu zostały ujawnione i wykorzystane do oskarżenia ówczesnej opozycji o próbę oddania agresorowi wschodniej Polski, za linią Wisły.

WIDEO: Ukraina bez pomocy USA. Tusk o „raportach z Jasionki”

Immunitety Kaczyńskiego, Mateckiego i Błaszczaka. Sejm zdecydował - INFBusiness

Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *