Podstawową przeszkodą wpływającą na działalność firm w kwietniu były wysokie koszty związane z pracownikami, jak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Odnotowało to 69% respondentów, bez zmian w ujęciu miesięcznym.

Badania wskazują na niewielki wzrost odsetka przedsiębiorstw podających najpowszechniejsze bariery: niepewność ekonomiczna (60%; wzrost o 2 punkty procentowe w ujęciu miesięcznym), brak dostępnych pracowników (45%; wzrost o 3 punkty procentowe w ujęciu miesięcznym), opóźnienia w płatnościach (44%; wzrost o 2 punkty procentowe w ujęciu miesięcznym) i koszty finansowania (34%; wzrost o 3 punkty procentowe w ujęciu miesięcznym).
Z drugiej strony zmniejszył się odsetek firm wyrażających obawy dotyczące rosnących kosztów energii (51%, spadek o 4 punkty procentowe w ujęciu miesięcznym) i braku produktów (17%, spadek o 1 punkt procentowy w ujęciu miesięcznym).
Zobacz takżeWypełnij PIT online i otrzymaj maksymalny zwrot podatku za 2024 rok.
Sektor TSL odnotował większą liczbę skarg dotyczących czterech z siedmiu barier biznesowych: rosnących kosztów pracowniczych (80%), niepewności gospodarczej (66%), opóźnień w płatnościach (53%) i rosnących kosztów finansowania (45%).
Problem rosnących cen energii był bardziej powszechny wśród firm usługowych (64 proc.), podczas gdy niedobór pracowników był głównie zgłaszany przez firmy budowlane (60 proc.). Przedsiębiorstwa produkcyjne (24 proc.) i firmy detaliczne (21 proc.) wyraziły większe niezadowolenie z dostępności produktów. (PAP Biznes)
mapa/ ana/