Zmiany w składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Senat zdecydował

Zgorzelski: przedsiębiorcy zasługują na usunięcie tego cholernego podatku

Zgorzelski: przedsiębiorcy zasługują na zdjęcie tego cholernego podatku TVN24

Senat zatwierdził w środę ustawę o obniżeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 r. Korekta ta wiąże się ze zmniejszeniem wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia o ok. 4,6 mld zł. Ministerstwo Finansów zapewniło, że niedobór ten zostanie pokryty z budżetu państwa.

Łącznie 58 senatorów poparło nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, 36 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie całego projektu ustawy. Poprawkę w tej sprawie zgłosili senatorowie PiS podczas obrad w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a także w Komisji Zdrowia.

Debata w Senacie

Podczas debaty na plenarnym posiedzeniu Senatu poprzedzającym głosowanie senator Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska) zaznaczył, że środki niezbędne do pokrycia ubytku dochodów Narodowego Funduszu Zdrowia znajdą odzwierciedlenie w projekcie budżetu na przyszły rok. – Ufam, że Ministerstwo Finansów odpowiednio się tym zajmie – stwierdził.

Jarosław Neneman, wiceszef resortu, zapewnił senatorów, że rząd zamierza uwzględnić ten ubytek dochodów w przyszłych wydatkach. – W ramach budżetu na kolejne lata znalazła się modyfikacja związana z obniżeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców – wspomniał.

Senator Waldemar Pawlak (Trzecia Droga) podkreślił, że obniżenie składki dla przedsiębiorców to sposób na „uporządkowanie bałaganu, który powstał w 2022 r.”, odnosząc się do korekt podatkowych wynikających z Polish Deal – programu zainicjowanego przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Zdaniem senatora Lewicy i wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego, nie należy obniżać składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż obecne wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce są niewystarczające. – Uważam, że jest to dzień, który należy uznać za smutny – stwierdził.

Ocenił ponadto, że obniżenie składki nie jest korzystną decyzją polityczną. – Nasza koalicja ma jeszcze wiele pracy przed sobą, ryzykowanie utraty poparcia społecznego poprzez inicjatywy takie jak dzisiejsza nie jest wskazane – skomentował.

Zmiany w składkach na ubezpieczenie zdrowotne

Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, która zakłada obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, została przyjęta przez Sejm na początku kwietnia głosami KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Przeciw byli posłowie PiS, Lewica i Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Niniejsza poprawka wprowadza podwójną podstawę obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców — do pewnego progu będzie to stawka ryczałtowa, a wszelkie dochody przekraczające tę stawkę będą podlegały procentowi. Stała część składki wyniesie 9% z 75% płacy minimalnej. Druga część będzie obliczana od dochodu przekraczającego 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej lub podatku liniowego (stawka 4,9%).

Przeczytaj także: Zmiany w składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Obliczenia >>>

Dla przedsiębiorców wybierających podatek liniowy druga część składki będzie oparta na dochodzie przekraczającym 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5%). Projekt obejmuje również obniżenie składki do 9% z 75% płacy minimalnej (obecnie ustalonej na poziomie 9% płacy minimalnej) dla przedsiębiorców płacących podatki za pośrednictwem karty podatkowej. Ustawa eliminuje możliwość odliczenia opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego.

Nowe przepisy nie zmienią wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, która pozostanie na poziomie 9%. Ponadto nie zmieni się wysokość składki na świadczenia emerytalne, która również pozostanie na poziomie 9%. Zmiany w składce na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, a przepisy mają wejść w życie od początku 2026 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *