Duża zmiana pogody: Gdzie spadnie śnieg i mróz? Jak długo potrwa fala mrozów?

Chłodne dni i chłodne noce z temperaturami spadającymi do -11 stopni Celsjusza, wraz z potencjalnymi opadami śniegu — to prognoza, której możemy się spodziewać w nadchodzących dniach. Ostatnia 10-dniowa prognoza IMGW nie oferuje zachęcających wieści. Jak długo utrzyma się ta chłodna pogoda i w jakich obszarach możemy spodziewać się śniegu?
Duża zmiana pogody: Gdzie spadnie śnieg i mróz? Jak długo potrwa fala mrozów? - INFBusiness

Warunki zimowe mają powrócić na kilka dni. Gdzie spadnie śnieg? 10-dniowa prognoza IMGW

Zdjęcie: Adobe Stock

Anna Rogalska

Po ciepłych dniach z temperaturami wiosennymi, od soboty spodziewany jest znaczny spadek temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że to ochłodzenie potrwa kilka dni, aż do połowy przyszłego tygodnia.

Kiedy powrócą zimowe warunki? Prognoza IMWM

Zgodnie z prognozą pogody IMGW na 10 dni w połowie okresu, piątek jest ostatnim ciepłym dniem przed gwałtownym ochłodzeniem, które ma rozpocząć się w sobotę. Przewiduje się ogólnokrajowy spadek temperatury o około 10 stopni. Ten weekend ma być dość zimny. Podczas gdy temperatury w piątek będą się wahać od 15 do 20 stopni Celsjusza, w sobotę spodziewane są odczyty od 4 do 10 stopni. W niedzielę będzie jeszcze chłodniej, prognozowane temperatury to od 2 do 5 stopni Celsjusza, a w regionach podgórskich mogą spaść do -6 stopni. Ponadto w sobotę i niedzielę przewiduje się silne wiatry, a w wielu obszarach spodziewane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Ten okres ochłodzenia i potencjalne opady śniegu prawdopodobnie potrwają do środy.

Prognoza pogody na weekend. Gdzie spadnie śnieg?

W sobotę najzimniejsze warunki będą panować w północnej i północno-wschodniej części kraju. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu temperatury w ciągu dnia będą oscylować wokół 4 stopni Celsjusza. Opady śniegu są prawdopodobne w północno-wschodnich zakątkach Polski. Mieszane opady deszczu i śniegu są spodziewane w północnych, wschodnich, centralnych i południowych regionach kraju. Zachodnia część ma pozostać sucha. Najcieplejsze temperatury, od 10 do 11 stopni, będą widoczne w południowo-zachodniej części Polski. W nocy większość regionów odnotuje temperatury poniżej zera, od -3 stopni na północnym wschodzie do 0 stopni na zachodzie, a w regionach podgórskich temperatury mogą spaść do -8 stopni.

Niedziela będzie najzimniejszym dniem. Najniższe temperatury będą na północy i wschodzie, około 2 stopni Celsjusza, podczas gdy najwyższe temperatury na zachodzie mogą osiągnąć do 5 stopni, przy czym obszary podgórskie mogą spaść do -6 stopni. Opady śniegu są przewidywane w wielu regionach, w tym na Pomorzu oraz w województwach łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim. Mieszane opady deszczu i śniegu mogą wystąpić w zachodniej części kraju. Nie przewiduje się opadów śniegu w północno-wschodnich i centralnych regionach Polski. W nocy mróz ma pokryć prawie cały kraj, a temperatury wahać się będą od -4 stopni na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 0 stopni na Pomorzu, przy czym obszary podgórskie odnotują temperatury około -9 stopni.

Jak długo będzie trwało chłodzenie?

Poniedziałek przyniesie kolejny zimny dzień, z temperaturami od 3 stopni na Warmii i Mazurach do 10 na zachodzie. W górach spodziewane są utrzymujące się mrozy, z temperaturami w ciągu dnia spadającymi do -4 stopni, a nocnymi najniższymi temperaturami sięgającymi -11. Mróz będzie powszechny w nocy, z temperaturami od -4 stopni na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 0 stopni na Pomorzu Zachodnim. Śnieg może nadal padać na Podkarpaciu, Małopolsce i Lubelszczyźnie. Deszcz i opady mieszane są prognozowane od Warmii i Mazur przez obszary centralne na południe. Tymczasem na północy spodziewane są opady deszczu.

We wtorek deszcz dotknie niemal całą Polskę, w górach możliwe są opady śniegu. Temperatury mają pozostać niskie, od 5 stopni na Podkarpaciu do 10 stopni na zachodzie i -1 stopnia w górach. W nocy mróz do -3 stopni jest przewidywany głównie we wschodnich regionach. Ocieplenie ma rozpocząć się w środę, chociaż opady śniegu mogą nadal występować w górach, a deszcz jest przewidywany na wschodzie i południu. Temperatury będą się wahać od 8 stopni na wschodzie do 14 stopni na zachodzie. W nocy mróz jest nadal przewidywany w większości regionów.

Oczekuje się, że w czwartek 10 kwietnia rozpocznie się znaczący trend ocieplenia. Temperatury ponownie wzrosną powyżej 10 stopni, osiągając nawet 15 stopni na zachodzie. Nie przewiduje się żadnych przymrozków ani opadów śniegu. W piątek i sobotę prognozowana jest pogoda wiosenna, z temperaturami wzrastającymi do 15 stopni i bez opadów deszczu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *