Pilnie potrzebna pomoc dla Ośrodka KARTA. Bez tego może nie przetrwać

Fundacja Ośrodka KARTA znalazła się na skraju upadku. Potrzebuje dwóch milionów złotych, aby przetrwać do końca roku.
Pilnie potrzebna pomoc dla Ośrodka KARTA. Bez tego może nie przetrwać - INFBusiness

Zbigniew Gluza, jeden z twórców Ośrodka KARTA

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Zespół organizacji, która rozpoczęła działalność w podziemiu 4 stycznia 1982 r. tuż po wprowadzeniu stanu wojennego przez reżim Wojciecha Jaruzelskiego, wydał dramatyczne oświadczenie, z którego wynika, że zagrożona jest jej działalność.

Ośrodek dokumentuje historię najnowszą Polski „z perspektywy jednostki”. Zajmuje się też relacjami polsko-ukraińskimi, polsko-niemieckimi, polsko-żydowskimi, „próbując rozbrajać napięcia wynikające z przeszłości”.

Co znajduje się w archiwum Fundacji Ośrodka KARTA

W ciągu 42 lat działalności KARTA uratowała, zabezpieczyła i zdigitalizowała setki tysięcy dokumentów, wspomnień, zdjęć i nagrań, które udostępnia bezpłatnie. Jej zbiory to półtora kilometra dokumentów, ponad 6 tysięcy nagrań biograficznych, ponad pół miliona fotografii, wydała też blisko 120 numerów kwartalnika „Karta”, ponad 300 książek i broszur. W archiwum znajdują się m.in. kolekcja „Solidarność – narodziny ruchu”, czyli oryginalna dokumentacja z lat 1980–1981 wpisana na listę UNESCO „Pamięć Świata”, wspomnienia deportowanych na Wschód, relacje z powstania warszawskiego, kolekcje osobiste np. Anieli Steinsbergowej, Jacka Kuronia, Henryka i Ludwiki Wujców, Jana Lityńskiego, Stefana Kisielewskiego, Jana Józefa Lipskiego. Z inicjatywy Karty powstał w 2005 roku Dom Spotkań z Historią w Warszawie, a w 2020 roku Centrum Archiwistyki Społecznej.

Jak jest finansowany Ośrodek KARTA?

Na czele organizacji stoi Zbigniew Gluza. W Karcie pracuje teraz ponad 40 osób (jest 20 etatów) oraz wolontariusze. „Nie mamy stałego finansowania, własnego kapitału żelaznego ani żadnego majątku. Działamy jako organizacja pożytku publicznego, gromadząc środki z grantów, darowizn, 1,5 proc. podatku oraz ze sprzedaży publikacji. Wszystkie te źródła finansowe w ciągu roku składają się na budżet rzędu 4,5 miliona zł” – napisali w oświadczeniu członkowie zespołu. „Po wielu latach balansowania na krawędzi i próbach ustabilizowania sytuacji finansowej, nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymywać się z doraźnych grantów, przy jednoczesnym stałym realizowaniu misji Karty. Darowizny od prywatnych darczyńców, doceniających sens naszego działania, pozwalały nam dotrwać do dziś – teraz to już jednak nie wystarczy, by przetrwać” – dodają.

W czerwcu doszło do załamania się finansów ośrodka. Od dwóch miesięcy pracownicy nie otrzymują wynagrodzeń, choć zespół nadal pracuje. Istnieje zagrożenie eksmisją. „Do końca 2024 roku brakuje nam kwoty 2 milionów zł – pieniędzy dodatkowych poza prowadzonymi projektami – aby przetrwać” – opisują. Już od grudnia 2023 roku rozpoczęły się działania ratunkowe we współpracy z Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich. Opracowana została nowa strategia pozyskiwania funduszy na działania organizacji. „Niestety, bez natychmiastowej pomocy finansowej możemy nie mieć czasu na wprowadzenie tych zmian” – uważają przedstawiciele ośrodka.

Jak można pomóc Ośrodkowi KARTA?

Jak można pomóc? Członkowie zespołu Karty apelują o przekazywanie darowizn na konto lub na portalu Patronite.pl, zachęcają też do zakupu publikacji Karty. Szukają partnerów strategicznych, a także finansowego wsparcia w wypracowywaniu nowoczesnych cyfrowych narzędzi wzmacniających samofinansowanie i zbieranie funduszy.

W swoim oświadczeniu członkowie zespołu napisali, że Ministerstwo Kultury „dotychczas nie znalazło drogi pomocy”. Zapytaliśmy resort kultury, czy fundacja starała się o dofinansowanie i jaka była w tej sprawie decyzja. Dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *