W wieku 73 lat, po długiej chorobie, zmarł Piotr Pytlakowski, dziennikarz śledczy, autor książek i scenarzysta.
Piotr Pytlakowski
arb
Informację o śmierci Pytlakowskiego przekazał Cezary Łazarewicz.
Piotr Pytlakowski, kronikarz polskiej mafii
Pytlakowski był od lat związany z tygodnikiem „Polityka”, ale publikował też w „Gazecie Wyborczej”, „Życiu Warszawy”, „Życiu”. W pracy specjalizował się w tematyce kryminalnej – opisywał m.in. największe grupy przestępcze w Polsce.
W 1999 roku był laureatem nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze”.
W „Życiu” stanął na czele grupy, która zajmowała się opisywaniem działania mafii funkcjonujących w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. W swojej pracy opisywał działanie mafii pruszkowskiej i wołomińskiej. Po latach wspominał, że kiedyś do redakcji w której pracował przyszedł „Dziad”, szef gangu wołomińskiego, niezadowolony z jednego z artykułów na swój temat.
Pytlakowski pisał też książki poświęcone polskiej mafii – wraz z Ewą Ornacką wydał m.in. książkę „Alfabet Mafii”, na podstawie której powstał potem serial TVN.
Piotr Pytlakowski zajmował się sprawą śmierci Krzysztofa Olewnika i śmierci Barbary Blidy
Pytlakowski współpracował też z innym dziennikarzem śledczym, Sylwestrem Latkowskim, razem z którym badał sprawę śmierci Krzysztofa Olewnika czy tragiczną śmierć Barbary Blidy. W 2017 razem z Latkowskim Pytlakowski wydał książkę „Koronny Nr 1. Pseudonim Masa”, poświęconą jednemu z najsłynniejszych członków mafii w Polsce.
Pytlakowski był też scenarzystą – w swoim dorobku miał scenariusze do filmu „Świadek koronny” i serialu „Odwróceni”. Był scenarzystą i reżyserem filmu „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”.