Pogoda długoterminowa od stycznia do kwietnia 2025: Kiedy przyjdzie wiosna?

IMGW opublikował długoterminową prognozę numeryczną dotyczącą temperatury i sumy opadów od stycznia do kwietnia 2025 r. Wynika z niej, że zima i początek wiosny będą pełne anomalii, zwłaszcza w lutym i marcu.
Pogoda długoterminowa od stycznia do kwietnia 2025: Kiedy przyjdzie wiosna? - INFBusiness

IMGW prognozuje, że od stycznia do kwietnia mogą wystąpić anomalie dotyczące m.in. temperatury

Foto: Adobe Stock

Małgorzata Krzystała

Osoby, którym marzyła się prawdziwa, mroźna zima, nie mają powodów do zadowolenia. Wszystko wskazuje na to, że kolejne tygodnie i miesiące będą dość ciepłe jak na tę porę roku. Prognoza pogody została opracowana na podstawie modelu długoterminowego CFS E3 od NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Najnowsza prognoza pogody: Jaki będzie styczeń?

Według danych przedstawionych przez IMGW na ich oficjalnej stronie w styczniu 2025 r. w Polsce wystąpią anomalie średniej temperatury i sumy opadu, co widać na poniższych mapkach. Anomalia oznacza odchylenia od wartości wieloletnich średnich miesięcznych z okresu 1991-2020.

Anomalia średniej temperatury w miesiącach styczeń-kwiecień 2025 r.

Anomalia średniej temperatury w miesiącach styczeń-kwiecień 2025 r.

Foto: IMGW

W styczniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że miesiąc ten będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. We wschodniej części Polski średnie temperatury mogą być wyższe nawet o 1,5-2 stopnie Celsjusza w porównaniu do normy. W środkowej części kraju prawdopodobnie będą wyższe o 1-1,5 stopnia, zaś na zachodzie o 0,5-1 stopień. Warto dodać, że średnia odnosi się do średniej temperatury w całym miesiącu, zarówno do tej notowanej w ciągu dnia, jak i w nocy.

Anomalia sumy opadu w miesiącach styczeń-kwiecień 2025 r.

Anomalia sumy opadu w miesiącach styczeń-kwiecień 2025 r.

Foto: IMGW

Suma opadów atmosferycznych w styczniu w większej części kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Oznacza to, że styczeń może być nieco bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Średnia suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce może być wyższa o 5 do 10 mm. Anomalie mogą być nieco większe na Podkarpaciu (suma opadów wyższa o 10-20 mm). Norma powinna z kolei zostać zachowana na północno-zachodnim obszarze Polski. Oznacza to, że w tym regionie styczeń będzie podobny pod względem średniej sumy opadów do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Długoterminowa prognoza pogody na luty

Luty również zapowiada się wyjątkowo ciepło. Średnia miesięczna temperatura powietrza  powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Anomalia średniej temperatury w prawie całej Polsce może wynieść 2,5-3 stopnie Celsjusza. Nieco mniejsze anomalie prognozowane są na Podkarpaciu i północno-zachodniej Polsce – od 2 do 2,5 stopnia Celsjusza.

Jeśli chodzi o średnią sumę opadów, na znacznym obszarze kraju utrzyma się ona w normie. Anomalia powyżej normy (o 5-10 mm) może wystąpić jedynie w woj. zachodniopomorskim. W niektórych miejscach luty będzie jednak bardziej suchy. Na południu i w południowo-wschodniej części Polski IMGW przewiduje średnią sumę opadów poniżej normy z lat 1991-2020 (mniej o 5-10 mm). Na Podkarpaciu i w Małopolsce może być niższa nawet o 10-20 mm.

Czy wiosenna pogoda również nas zaskoczy? Prognozy na marzec i kwiecień

Osoby, które z utęsknieniem wypatrują wiosny i ocieplenia, być może nie będą musiały czekać zbyt długo. Marzec zapowiada się bowiem wyjątkowo przyjemnie. W całym kraju średnia miesięczna temperatura ma kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Prawdopodobnie będzie wyższa o 2-2,5 stopnie, a w północno-wschodniej Polsce nawet o 2,5-3 stopnie. Jeśli chodzi o anomalię sumy opadów, prawdopodobnie będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej z niewielkim odchyleniem powyżej normy (5-10 mm) w woj. warmińsko-mazurskim i lubuskim.

Ostatnim analizowanym przez IMGW miesiącem jest kwiecień. W tym jednym przypadku anomalie nie będą tak duże jak w poprzednich miesiącach. Średnia temperatura w całym kraju może być wyższa o 1-1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do normy wieloletniej. Nie będzie też znacznych odchyleń, jeśli chodzi o średnią sumę opadów. W znacznej części Polski będzie ona zawierać się w  zakresie normy wieloletniej. Odchylenie powyżej normy może wystąpić na Podkarpaciu (więcej o 5-10 mm), zaś odchylenie poniżej normy na obszarze północno-zachodniej Polski.

Należy zaznaczyć, że przedstawione prognozy mają orientacyjny i eksperymentalny charakter. Nie da się przygotować bardziej dokładnego opisu pogody, m.in. z uwagi na ryzyko wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *