Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski poinformował, że grupa Rosjan próbowała zakłócić obchody 15. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku.
Miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. W wyniku incydentu zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
administracja
10 kwietnia 2025 r. przypada 15. rocznica katastrofy Tu-154M, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. W Smoleńsku i innych miejscach w kraju organizowane są uroczystości upamiętniające rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Początkowo na miejsce katastrofy przybyli dyplomaci, aby złożyć kwiaty, po czym przemówienie wygłosił ambasador Polski w Rosji, Krzysztof Krajewski. W uroczystościach wzięła udział grupa kilkudziesięciu przedstawicieli diaspory polskiej, którzy przyjechali do Smoleńska z Moskwy.
15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Rosjanie chcieli zakłócić obchody
Jak donosi RMF FM, grupa około dziesięciu Rosjan próbowała zakłócić obchody rocznicy tragedii smoleńskiej. Zebrali się w miejscu, w którym stoi brzoza uderzona przez samolot prezydencki, a także przy krzyżu ku czci ofiar. Złożono tam wieńce i wygłoszono przemówienia.
W rozmowie z RMF FM Krzysztof Krajewski, ambasador Polski w Rosji, potwierdził szczegóły incydentu. Zauważył, że „Rosjanie krzyczeli i eksponowali transparenty”. – Kwestionowali różne aspekty, w tym kontekst wojny na Ukrainie. Pojawiły się znane hasła, że Polska sponsoruje terroryzm i że wypaczamy historię – podkreślił dyplomata.
Ambasador zasugerował, że osoby próbujące zakłócić obchody działały pod nadzorem. „Uważam, że niektórzy poczuli się zawstydzeni, ponieważ zakryli twarze szalikami lub plakatami, które im wręczono – prawdopodobnie w celu uzyskania jakiejś zachęty finansowej” – stwierdził.
15 lat od katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku
Piętnaście lat temu – 10 kwietnia 2010 r. – w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób. Wśród zmarłych byli prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja jechała, aby uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Tu-154M wystartował z lotniska w Warszawie tuż przed godziną 7.30 i udał się do Smoleńska, skąd delegacja miała kontynuować podróż samochodem do Katynia na zaplanowane na godzinę 9.30 uroczystości rocznicowe
O 8:41 samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Wszyscy na pokładzie zginęli: 89 członków delegacji i siedmiu członków załogi. Tego dnia ogłoszono dzień żałoby narodowej, który trwał do 18 kwietnia.
17 kwietnia na warszawskim placu Piłsudskiego odbyła się państwowa ceremonia pogrzebowa ku pamięci ofiar katastrofy. 18 kwietnia prezydencka para, Lech i Maria Kaczyńscy, zostali pochowani w krypcie katedry wawelskiej. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej trwały do 28 kwietnia.