„Czy wierzysz, że Donald Trump może zakończyć konflikt na Ukrainie do 2025 roku?” – takie pytanie zadano uczestnikom badania SW Research dla portalu rp.pl.
Donald Trump
arbiter
Podczas kampanii prezydenckiej w USA Donald Trump twierdził, że może zakończyć wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin. Twierdził nawet, że może to osiągnąć jako prezydent-elekt, przed złożeniem przysięgi. Jednak nie udało mu się doprowadzić nie tylko do zakończenia wojny, ale nawet do tymczasowego zawieszenia broni.
Donald Trump rozpoczął rozmowy z Rosją, ale nie doprowadził do całkowitego zawieszenia broni na Ukrainie
Za prezydentury Donalda Trumpa Stany Zjednoczone rozpoczęły rozmowy z Rosją i dyskusje z Ukrainą, ale jak dotąd jedynym rezultatem było porozumienie w sprawie częściowego zawieszenia broni, które obejmuje zaprzestanie ataków na infrastrukturę energetyczną przez obie strony i zaprzestanie ataków w regionie Morza Czarnego. Zawieszenie broni dotyczące infrastruktury energetycznej weszło w życie 18 marca na okres 30 dni. Jednak strona rosyjska oświadczyła, że nawet po wygaśnięciu zawieszenia broni Władimir Putin nie nakazał wojsku wznowienia ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Jednocześnie Rosjanie wielokrotnie oskarżali Ukrainę o naruszenie warunków zawieszenia broni i atakowanie rosyjskiej infrastruktury energetycznej.
18 kwietnia sekretarz stanu USA Marco Rubio wskazał, że jasność co do możliwości porozumienia w sprawie zaprzestania działań wojennych między Rosją a Ukrainą pojawi się w ciągu najbliższych dni. Jego komentarze sugerowały, że jeśli Stany Zjednoczone nie będą w stanie ułatwić przełomu w negocjacjach, mogą wstrzymać swoje wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju na Ukrainie.
Ukraina wyraziła zgodę na 30-dniowe całkowite zawieszenie broni zaproponowane przez Stany Zjednoczone. Rosja jednak uzależnia takie porozumienie od licznych warunków, w tym gwarancji, że żadna zachodnia broń nie zostanie dostarczona Ukrainie w trakcie zawieszenia broni. Ponadto Rosja nalega, aby porozumienie pokojowe uznało jej zdobycze terytorialne na Ukrainie i zapewniło, że Ukraina zachowa neutralny status. Ukraina odrzuca wszelkie perspektywy trwałego uznania zmian na swoim terytorium.
19 kwietnia Rosja ogłosiła zawieszenie broni w okresie Wielkanocy – rozejm obowiązujący od godz. 18:00 19 kwietnia do północy (czasu moskiewskiego) 21 kwietnia.
Sondaż: 64 procent uczestników powyżej 50. roku życia nie wierzy, że Donald Trump osiągnie pokój na Ukrainie do 2025 roku
Uczestnikom ankiety SW Research dla rp.pl zadaliśmy pytanie, czy ich zdaniem Donald Trump będzie w stanie zaprowadzić pokój na Ukrainie do 2025 roku.
24,1% respondentów odpowiedziało „tak” na to pytanie.
58,7% ankietowanych odpowiedziało „nie”.
17,1% ankietowanych nie wyraziło opinii na ten temat.
(Podane liczby nie sumują się do 100% ze względu na zaokrąglenie do pierwszego miejsca po przecinku)
– Odsetek uczestników, którzy wątpią, że prezydent USA zakończy wojnę w tym roku, rośnie wraz z wiekiem (49% wśród najmłodszych, 64% wśród najstarszych). Prawie dwóch na trzech respondentów z wyższym wykształceniem (64%) i prawie siedmiu na dziesięciu mieszkańców dużych miast (68%) nie przewiduje możliwości zakończenia wojny przez Trumpa – skomentował wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research.
Metodologia badań
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research wśród użytkowników internetowego panelu SW Panel w dniach 15-16 kwietnia 2025 r. Analiza objęła próbę 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i starszych. Próba została wybrana losowo metodą kwotową. Struktura próby została dostosowana za pomocą wagi analitycznej, aby odpowiadała profilowi demograficznemu Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z tematem badania. W procesie ważenia uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.