„Czy jesteś za obniżeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców?” – to pytanie zadaliśmy uczestnikom badania SW Research dla rp.pl.
Szpital w Rudzie Śląskiej
arbiter
Sejm, przy poparciu KO i Trzeciej Drogi, przy wstrzymaniu się od głosu kilku posłów Konfederacji i niektórych z PiS, uchwalił projekt ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i innych powiązanych ustawach, która zawiera przepis o obniżeniu składek na opiekę zdrowotną dla niektórych przedsiębiorców. PiS, rządząca koalicja Nowa Lewica i opozycyjna partia Razem sprzeciwiły się tej obniżce. Senat niedawno zatwierdził zmiany w przepisach. Jednak wypowiedzi premiera Donalda Tuska sugerują, że spodziewa się on weta prezydenta Andrzeja Dudy w odniesieniu do tych przepisów.
Dlaczego lewica sprzeciwia się obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców?
Oczekuje się, że reforma dotycząca składek na ubezpieczenie zdrowotne przyniesie korzyści przedsiębiorcom, którzy są opodatkowani według skali i liniowego PIT. Z kolei podatnicy ryczałtowi o znacznych dochodach mogą napotkać niedogodności. Zmiany te mają wejść w życie w 2026 r.
Po nowelizacji ustawy Narodowy Fundusz Zdrowia ma otrzymać około 5 mld zł mniej z powodu obniżonych składek. Ten niedobór finansowy ma zostać zrekompensowany bezpośrednią alokacją z budżetu, jak stwierdził minister finansów Andrzej Domański.
Zwolennicy obniżenia składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców twierdzą, że środek ten ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, co potencjalnie doprowadzi do poprawy sytuacji firm i większej alokacji zasobów, np. środków na tworzenie nowych miejsc pracy.
Sondaż: 53% osób w wieku 25-34 lat opowiada się za obniżeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców
Zapytaliśmy uczestników badania SW Research dla rp.pl, czy popierają obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
„Tak” – taką odpowiedź wskazało 46,4% ankietowanych.
Odpowiedź „nie” wskazało 29,4% uczestników.
24,2% ankietowanych nie miało zdecydowanej opinii w tej kwestii.
– Osoby w wieku 25-34 lata (53%) częściej uważają obniżenie składki za uzasadnione niż inne grupy wiekowe. Propozycja obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest szczególnie preferowana wśród respondentów zarabiających powyżej 7 tys. zł netto (57%). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, pogląd ten najczęściej podzielają osoby mieszkające w miastach do 20 tys. mieszkańców (53%) – komentuje wyniki ankiety Dorota Cywińska, starszy kierownik projektu w SW Research.
Metodologia badań
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników internetowego Panelu SW w dniach 23-24 kwietnia 2025 r. Analiza objęła próbę 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i więcej. Dobór przeprowadzono w sposób losowo-kwotowy. Strukturę próby dostosowano za pomocą wagi analitycznej, aby dostosować ją do składu demograficznego Polaków powyżej 18 roku życia w zakresie kluczowych cech istotnych dla badania. W konstrukcji wagi uwzględniono czynniki społeczno-demograficzne.