„Jak oceniasz podjęcie przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją?” – to pytanie zadaliśmy uczestnikom badania SW Research dla portalu rp.pl.
Donald Trump i Władimir Putin
arbiter
12 lutego Donald Trump ujawnił, że odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem – co oznacza pierwszy dialog między przywódcami Stanów Zjednoczonych i Rosji od początku konfliktu na Ukrainie (lub przynajmniej pierwszy ujawniony publicznie). Podczas dyskusji Trump i Putin podobno zgodzili się co do konieczności natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie.
Po rozmowie z Putinem Trump skontaktował się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, informując go o przebiegu rozmowy z rosyjskim przywódcą.
Rozmowy USA-Rosja, wyjaśnione jako jeszcze nie negocjacje pokojowe
18 lutego delegacje ze Stanów Zjednoczonych i Rosji zebrały się w Rijadzie. W skład delegacji amerykańskiej weszli sekretarz stanu USA Marco Rubio, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike Waltz i specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód Steve Witkoff. Delegacji rosyjskiej przewodniczyli minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow. Delegacja USA później wskazała, że spotkanie to nie było początkiem negocjacji pokojowych, ale raczej dyskusjami na temat stosunków USA-Rosja (obie strony zgodziły się między innymi na przywrócenie poprzedniego poziomu zatrudnienia w ambasadzie rosyjskiej w USA i ambasadzie USA w Rosji). USA wyraziły również chęć ustalenia, czy Rosja rzeczywiście dąży do pokoju na Ukrainie. Donald Trump wielokrotnie twierdził, że wierzy, że Władimir Putin dąży do pokoju, chociaż Rubio przyjął bardziej ostrożne stanowisko, podkreślając, że prawdziwe intencje Rosji zostaną ujawnione poprzez jej działania. Niedawno brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy wyraził sceptycyzm co do zaangażowania Rosji na rzecz pokoju, opierając swoją opinię na przemówieniu Siergieja Ławrowa na szczycie G20 w Johannesburgu.
Strona amerykańska zapewnia, że gdy rozpoczną się rzeczywiste negocjacje pokojowe, zarówno Ukraina, jak i Europa będą zaangażowane – szczególnie, że Europa niezależnie nałożyła sankcje na Rosję, a ich zniesienie lub dostosowanie może mieć wpływ na porozumienie pokojowe. Na razie, po dyskusjach w Rijadzie, Marco Rubio poinformował kilku europejskich ministrów spraw zagranicznych o postępach w negocjacjach z Rosjanami. Natomiast Donald Trump oskarżył Zełenskiego o „utrudnianie procesów porozumienia”, sugerując, że może nie odgrywać kluczowej roli w negocjacjach. Niedawno Trump nazwał ukraińskiego prezydenta „dyktatorem bez wyborów” i zasugerował, że Ukraina odegrała rolę w wybuchu wojny, nie negocjując z Rosjanami przed pełnoskalową inwazją na sąsiedni kraj.
48 procent
Taki odsetek respondentów w wieku powyżej 50 lat pozytywnie ocenia rozpoczęcie rozmów z Rosją, choć uważa, że należy uwzględnić także Ukrainę i Europę
Konflikt między Rosją a Ukrainą trwa od 24 lutego 2022 r. Podczas tej wojny Rosjanie zajęli niemal cały obwód ługański, znaczną część obwodu donieckiego, części obwodu zaporoskiego i obwód chersoński. Rosja bezprawnie zaanektowała wszystkie cztery regiony w granicach administracyjnych jesienią 2022 r. Od sierpnia 2024 r. działania militarne rozszerzyły się również na obwód kurski w Rosji, gdzie Ukraina rozpoczęła swoją ofensywę.
Sondaż: 21,9 proc. uczestników negatywnie ocenia rozpoczęcie rozmów z Rosją
Zapytaliśmy uczestników ankiety SW Research dla rp.pl o ich poglądy na temat podjęcia przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją.
W odpowiedzi na to pytanie 17,4% uczestników odpowiedziało „pozytywnie”.
43,6% zaznaczyło odpowiedź „pozytywnie, choć powinna w nich uczestniczyć Ukraina i Europa”.
21,9% respondentów wyraziło negatywną opinię na temat rozmów Donalda Trumpa z Rosją.
17,1% uczestników nie ma zdania na ten temat.
Łącznie 51% ankietowanych pozytywnie oceniło rozpoczęcie rozmów z Rosją.
– Blisko połowa osób po 50. roku życia (48%) i porównywalny odsetek respondentów z wykształceniem wyższym (46%) uważa negocjacje z udziałem Ukrainy i Europy za właściwe. Połowa osób z dochodem nie większym niż 3 tys. zł netto i ponad połowa respondentów (52%) z miast o liczbie mieszkańców 100–199 tys. popiera rozmowy w szerszym kontekście – komentuje Dorota Cywińska, starszy kierownik projektu w SW Research.
Metodologia badań
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników internetowego panelu SW Panel w dniach 18-19 lutego 2025 r. Analizą objęto grupę 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i starszych. Próba została dobrana losowo i kwotowo. Struktura próby została dostosowana za pomocą wag analitycznych, aby dostosować ją do danych demograficznych Polaków powyżej 18 roku życia w zakresie kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstruowaniu wagi uwzględniono czynniki społeczno-demograficzne.