Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wyjątkowy dar przekazano do Skarbca Królewskiego na Wawelu. - Gospodarka i Biznes News

Wyjątkowy dar przekazano do Skarbca Królewskiego na Wawelu.

Krystyna Piórkowska podarowała Zamkowi Królewskiemu na Wawelu w Krakowie srebrny puchar o wysokości ponad pół metra, który nabyła na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie’s w Paryżu.
Wyjątkowy dar przekazano do Skarbca Królewskiego na Wawelu. - INFBusiness

Puchar, wykonany w stylu barokowym i złocony srebrem, ma 53 cm wysokości i powstał w warsztacie Piotra II Rode, znanego gdańskiego złotnika z drugiej połowy XVII wieku.

Zdjęcie: PAP/Łukasz Gągulski

Marek Kozubal

Srebrny, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm został wykonany w warsztacie Piotra II Rode, szanowanego złotnika z Gdańska w drugiej połowie XVII wieku. Po pracach konserwatorskich obiekt będzie dostępny dla publiczności. Ta darowizna zostanie umieszczona w Skarbcu Koronnym na Wawelu.

Co dodano do Skarbca Królewskiego na Wawelu?

Najwcześniejszy zapis dotyczący historii podarowanego kubka pochodzi z 1816 r., a następnie z 1897, 1914 i 1983 r. W ostatnich latach pojawiał się on na rynku sztuki wielokrotnie. Według opisu domu aukcyjnego w Paryżu kubek prawdopodobnie pochodzi z około 1670 r. Jest to jeden z zaledwie ośmiu znanych przedmiotów tego rodzaju tego producenta. Jeden znajduje się w muzeum w Münster-Wolbeck, cztery w Muzeum Kremlowskim w Moskwie, a jeden w Muzeum Historycznym w Gdańsku. Przedmioty zakupione w 1897 i 1914 r. były częścią kolekcji von Heyl w Darmstadt.

Krystyna Piórkowska, badaczka zbrodni katyńskiej, wygrała licytację pucharu na aukcji Christie’s w Paryżu.

– Puchar, który zostanie wystawiony w Skarbcu Koronnym, staje się częścią naszej wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego. Ten hojny akt wspiera misję naszego muzeum, za co jesteśmy głęboko wdzięczni – stwierdził prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Dzięki wiedzy i wskazówkom kuratora wystawy, pana Dariusza Nowackiego, jestem pewna, że to idealna lokalizacja. Zrozumienie, że moje wpłaty jako darczyńcy przywracają tak ważne skarby do polskich kolekcji, które zostały utracone z różnych powodów, jest dla mnie bezcenne. Jestem bardzo wdzięczna, że puchar będzie dostępny dla publiczności na Wawelu, a także zostanie powierzony ekspertom i badaczom – zauważyła Krystyna Piórkowska.

– Barokowy puchar znacznie wzbogaca kolekcję Skarbca Koronnego, w której znajdują się już dwa srebrne puchary wykonane przez Piotra II Rode. Jeden z nich przedstawia wizerunki Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Warto również zauważyć, że jego najwspanialszy eksponat jest częścią dekoracji sarkofagu św. Stanisława w Katedrze Wawelskiej, w której znajdują się dwie figury klęczących aniołów – wyjaśnia Dariusz Nowacki, kustosz Skarbca Koronnego.

Jak wspomniała Krystyna Piórkowska, to właśnie Dariusz Nowacki, którego poznała około dekady temu, wprowadził ją w świat złotnictwa i pomaga jej zrozumieć te dzieła sztuki. – Chcę podkreślić, że w przypadku ważnych materiałów zawsze sprawdzam, czy jakieś polskie instytucje są zainteresowane danym przedmiotem i nigdy nie licytuję się z nimi – podkreśliła.

– Posiadanie przedmiotów samo w sobie przynosi radość, ale świadomość, że odnawiam polskie kolekcje przedmiotów, których brakuje z różnych powodów lub które wcześniej były nieznane, a które teraz będą dostępne dla badaczy, pasjonatów i szerszej publiczności, jest niezwykle satysfakcjonująca – stwierdziła. – Dzielenie się wiedzą, pięknem i historią to wspaniałe przedsięwzięcie, a także sprzyja spotkaniom z osobami, których wiedza jest i powinna być wysoko ceniona. Jestem wdzięczna za ich chęć dzielenia się ze mną tą wiedzą – dodała.

Kim jest Krystyna Piórkowska?

Krystyna Piórkowska, mieszkająca w Nowym Jorku, poświęciła lata działalności charytatywnej na rzecz organizacji polskich w swojej ojczyźnie. Zajmuje się również badaniem zbrodni katyńskiej, skupiając się szczególnie na materiałach zebranych w amerykańskich archiwach związanych z tym tematem. Wcześniej informowaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej”. Wśród jej wkładów jest 325 różnych artefaktów pisanych przekazanych Bibliotece Narodowej w Warszawie, a także unikalny portret Tadeusza Kościuszki do Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *