Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Znamy szczegóły uroczystych obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, które odbędą się 26 kwietnia w Warszawie - Gospodarka i Biznes News

Znamy szczegóły uroczystych obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, które odbędą się 26 kwietnia w Warszawie

W sobotę 26 kwietnia, w ramach obchodów rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, Warszawa zorganizuje „Piknik 1000-lecia”, którego celem jest „przeniesienie uczestników z powrotem do średniowiecza”. Zostaną zbudowane osady przypominające starożytne polskie społeczności i wioska rybacka. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw i broni. Ponadto specjalny koncert obejmie występy Kayah, Organek i Sobel.
Znamy szczegóły uroczystych obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, które odbędą się 26 kwietnia w Warszawie - INFBusiness

Wszystkie wydarzenia upamiętniające 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego będą bezpłatne.

Zdjęcie: PAP/Adam Hawałej

Jacek Nizinkiewicz

Donald Tusk objął honorowym patronatem uroczystości 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Premier może jednak nie być obecny w stolicy w tym czasie, ponieważ wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, ministrami oraz przedstawicielami Sejmu i Senatu weźmie udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu w Gnieźnie. – Być może dołączy do warszawskich obchodów późnym wieczorem, ale jako zwykły obywatel. Wydarzenia te nie będą miały charakteru politycznego ani partyjnego, a na pewno nie będą związane z trwającą kampanią prezydencką, o czym zapewnił minister Kancelarii Premiera w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego. Uroczystości w Warszawie bez Prezydenta m.st. Warszawy

Według doniesień „Rzeczpospolitej” prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w stołecznych obchodach, ponieważ w tym czasie będzie prowadził kampanię wyborczą w innych częściach Polski. W obchody nie jest również zaangażowany ratusz stolicy. Nie przewiduje się obecności gości zagranicznych, ponieważ format wydarzenia tego nie uwzględnia.

– To nie są uroczystości polityczne, ale raczej okazja dla Polaków, aby świętować radośnie i entuzjastycznie. Żaden polityk nie został zaproszony ani nie będzie przemawiał, ponieważ dążymy do tego, aby 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego była wydarzeniem jednoczącym, a nie dzielącym. Politycy są mile widziani na uroczystościach na takich samych warunkach jak każdy inny obywatel, jak stwierdzili współpracownicy Donalda Tuska.

Ponadto uroczystości nie organizuje Kancelaria Premiera (Premier jest jej jedynie patronem), ale spółki Skarbu Państwa. Za całą organizację finansową wydarzenia odpowiadają Orlen i PKO BP. Tymczasem TVP przygotowuje wielki bezpłatny koncert 26 kwietnia o 20:30 na łąkach Stadionu Narodowego. Wystąpi ponad 20 polskich gwiazd, w tym Kayah, Organek i Sobel. Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP.

Program obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Harmonogram wydarzeń został już przedstawiony, choć szczegóły mogą jeszcze ulec zmianie. Uroczystości rozpoczną się na placu Tadeusza Kahla i przejdą na Wybrzeże Kościuszkowskie. Ruch uliczny w mieście nie zostanie wstrzymany — w rzeczywistości transport publiczny w okolicy ma zostać usprawniony. Uroczystości mają obejmować trzy tematy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Początkowa faza będzie skupiona na historii, podkreślając koronację i oddając hołd polskim władcom i znaczącym osobistościom. Kolejna faza skupi się na historii nowszej, świętując współczesnych bohaterów narodowych i prezentując nasze osiągnięcia.

Atrakcje zostaną podzielone na strefy średniowieczne, współczesne i przyszłościowe, wszystkie będą bezpłatne dla uczestników. Będą osady zaprojektowane tak, aby przypominały starożytne polskie wioski, wioska rybacka i kapryśny świat polskich legend, z animatorami dzielącymi się historiami i zachęcającymi do udziału w zajęciach. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw, wziąć udział w warsztatach tkackich i skórzanych, a nawet przymierzyć broń na wyznaczonym stoisku, zgodnie z planem „Pikniku 1000-lecia”, uzyskanym przez „Rzeczpospolitą”. Strefa średniowieczna będzie zawierać „atrakcje, które przeniosą uczestników z powrotem do średniowiecza”, w tym rozstawienie obozu i różne warsztaty, takie jak warsztaty dla straganowiczów, ceramiki, skórzanej obróbki, parzenia herbaty, pisania piórem, kowalstwa, pieczenia płaskich chlebów, garncarstwa i topienia szkła.

W strefie nowoczesnej będą gry i rozrywka, w tym ścianki wspinaczkowe, strefa kreatywna dla dzieci, budowanie latawców i interaktywna mapa Polski. Strefa przyszłości będzie obejmować warsztaty robotyki, symulowany lot kosmiczny, symulatory lotu dronów, ogród astrobiologiczny, eksplorację Marsa, podróże w czasie, lustro historii i wiele więcej. Podczas pikników będą również wystawy mody historycznej i współczesnej. Podczas gdy będzie wystawa broni, wielka parada wojskowa została pominięta na rzecz parady muzycznej i pokazów pirotechnicznych na mostach.

Najbardziej imponującym punktem programu, po zapadnięciu zmroku, będzie pokaz z udziałem 1000 dronów, największy tego typu w Polsce do tej pory. Drony stworzą obrazy, w tym logo Solidarności, a także wizerunki Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Marii Skłodowskiej i Mikołaja Kopernika, między innymi.

Zapytania o koszty skłoniły przedstawicieli Kancelarii Premiera do powołania się na spółki Skarbu Państwa finansujące projekt.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *