Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki - Gospodarka i Biznes News

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 – dobra energia dla miłośników nauki

fot. materiały z archiwum EC1 fot. materiały z archiwum EC1

W łódzkim kompleksie po elektrociepłowni EC1 znajduje się raj dla miłośników nauki w każdym wieku. Zwiedzać tam można Centrum Nauki i Techniki EC1, Planetarium EC1 oraz centrum nauki dla najmłodszych – Ulicę Żywiołów.

Centrum znalazło się w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Instytucja.

EC1 to kompleks po zrewitalizowanej elektrociepłowni. W tym malowniczym pofabrycznym anturażu działają trzy projekty, których działania skupiają się na popularyzacji nauki.

Centrum Nauki i Techniki EC1 rozpoczęło działalność w 2016 od otwarcia Planetarium EC1. Następnie w 2018 r. uruchomiono wystawy i zajęcia edukacyjne, a w 2020 r. otwarto Ulicę Żywiołów. Projekt współfinansowany jest przez miasto Łódź.

Co roku miejsce to odwiedza kilkaset tysięcy zwiedzających, a od początku działania EC1 odwiedziły ponad 2 mln gości.

W Centrum Nauki i Techniki przedstawiona jest interaktywna opowieść o rozwoju wiedzy i cywilizacji. Zwiedzający mają do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych ekspozycji. Grupom i klientom indywidualnym oferowane są zajęcia o tematyce ekologiczno-klimatycznej takie jak: warsztaty laboratoryjne, wykłady popularnonaukowe, gry terenowe, wieczory dla dorosłych.

Z kolei Planetarium EC1 ma w swoim repertuarze pokazy astronomiczne i popularnonaukowe, a także widowiska muzyczne. W programie jest m.in. autorski pokaz „Zmiany klimatu pod lupą”, przygotowany przez zespół planetarium. Mowa w nim o naturalnych i antropogenicznych czynnikach wpływających na klimat Ziemi oraz zwraca się uwagę na konflikt interesów w relacjach człowiek – środowisko.

Ulica Żywiołów jest za to przestrzenią do zabawy zaprojektowana z myślą o tym, by zaciekawiać nauką dzieci w wieku od 3 do 10 lat. „Można powiedzieć, że to centrum nauki dla dzieci. To 3-poziomowa przestrzeń, w której dzieci z rodzicami nie tylko mogą korzystać ze zjedżalni, ścianek wspinaczkowych, ale i wykonywać eksperymenty. Zwiedzający nie tylko miło spędzą tu kilka godzin, ale i obudzą w sobie ciekawość” – mówi Adrian Kulesza z EC1. Wystawa zorganizowana jest wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza.

Wiele działań łódzkiego Centrum Nauki i Techniki dotyczy klimatu. Wystawa stała „Klimat na zakręcie” otworzona w CNiT EC1 w grudniu 2023 r. ma pomóc odnaleźć samo sedno zagadnienia globalnego ocieplenia. „Chcemy zostawić w zwiedzających poczucie sprawczości. Dać im świadomość, że wiele zależy od ich decyzji i wyborów: w skali mikro oraz makro” – informują przedstawiciele centrum.

W 2022 r. zorganizowano dla dzieci i młodzieży konkurs ogólnopolski „Młodzi naukowcy i technicy ratują świat”, w marcu 2024 r. we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim odbyło się wydarzenie „Klimat w Centrum”, w programie którego znalazły się warsztaty, gry, kinowe pokazy specjalnie i spotkania.

W ramach projektu „Akcja – biodegradacja”, „Akcja – hydroedukacja” edukatorzy związani z CNiT EC1 przeprowadzili warsztaty laboratoryjne z zakresu ekologii i zmian klimatu dla ponad 2 tys. uczniów z województwa łódzkiego.

Co roku organizowana jest też konferencja dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski „Młodzi o klimacie”. Jej celem jest stworzenie forum do dyskusji dla młodzieży i ekspertów o największym wyzwaniu dla ludzkości w ujęciu interdyscyplinarnym. To wyjątkowa okazja, aby młodzi ludzie mogli podzielić się swoimi przemyśleniami, pomysłami, a nawet badaniami w obszarze zmian klimatu.

Również oferta zajęć i wydarzeń w ramach Ulicy Żywiołów koncentruje się w dużym stopniu na edukacji klimatycznej. Są to m.in. weekendy tematyczne, takie jak: Światowy Dzień Wody, Światowy Dzień Ziemi, Dzień dla Klimatu. Na przestrzeni ostatnich lat zrealizowano także wiele cykli warsztatów dla dzieci z tematyki ekologiczno-klimatycznej. Były to m.in.: „Przygody wody”, „Obrońcy Ziemi”, „Żywiołowo o klimacie”.

Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *